Bilindiği gibi Türkiye vatandaşlarının yaptıkları seyahatlerde en sık yaşadıkları problem vize işlemleridir. Birçok Avrupa ülkesinde, Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun nedeni schegen bölgesinde olmalarıdır.

 Eğer okul okumak için veya dil becerilerinizi geliştirmek için dil okullarına gitmeyecekseniz vize sorunu sizin de başınızı ağrıtabilir. İşte vize istemeyen ülkelerde vize isteyen ülkelerin tam aksine davranmaktadırlar. Bu nedenle siz de buralara vizesiz ve kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz. Vize almadan gidebileceğiniz birçok ülke vardır. Vizesiz ülkeler dışında ayrıca otobüs bileti alarak kolay vizeli sınır ülkelerine de gidebilirsiniz.

 Ayrıca uçak bileti alarak da kolay vize imkanı tanıyan biraz uzak ülkelere de gidebilirsiniz. İşte vizesiz olarak da gidebileceğiniz, kolay vize alabileceğiniz ülkeler şu şekildedir. Siz de herhangi bir seyahate çıkmadan önce, sorun yaşamamak adına mutlaka bu açıklamaları okumanız gerekmektedir.

 Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

 1- Belarus

 Bordo pasaport sahipleri, yani umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler Belarus’ta otuz gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadırlar. Hususi hizmet pasaportları, yeşil pasaportlu olanlarda otuz gün süreyle bu ülkede vizeden muaf tutulurlar.

 2- Andorra

 Hizmet ve yeşil pasaportlu olanlar doksan gün gibi bir süreyle vizeden muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca bordo pasaport sahipleri de bu ülkede doksan gün gibi bir süreyle vizeden muaf tutulabilmektedirler.

 3- Gürcistan

 Bordo pasaport sahipleri olan kişiler bir yıl süreyle vizeden muaf tutulmaktadırlar. Hizmet, diplomatik ve yeşil pasaportlular Gürcistan’da bir yıl süreyle vizeden muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca bu ülkeye kimlikli olarak vizesiz seyahat etme imkanına sahip olursunuz.

 4- Bosna Hersek

 Bosna Hersek’e doksan günü aşmamak kaydıyla yüz seksen gün içerisinde vizesiz seyehat edebilirsiniz.

 5- Karadağ

 Bordo pasaport, yeşil pasaport, hizmetli ve diplomatik pasaportlular yüz seksen gün içerisinde doksan gün süreyle Karadağ’a vizeden muaf olarak seyahat edebilirsiniz.

 6- KKTC

 KKTC, Türkiye’den vizesiz olarak gidebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

 7- Moldova

 Umuma mahsus bordo pasaportlular, doksan süreyle vizeden muaf tutulmaktadırlar. Yeşil, diplomatik ve hizmet pasaportlular da doksan gün süreyle vizeden muaftırlar.

 8-Ukrayna

 Bordu pasaportlular altmış gün, hizmet, diplomatik, yeşil pasaportlular da doksan gün süreyle bu ülkeye seyahat edebilmektedirler.

 9- Sırbistan

 Bordo, hizmet, yeşil pasaportlular Sırbistan’a altı ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizesiz bir biçimde seyahat edebilirler.

 10- Kosova

 Bordo pasaport sahipleri yüz seksen gün içerisinde doksan günün geçmeyecek şekilde vizesiz olarak gidebilirler.

 11- Arnavutluk

 Türk vatandaşlarının yüz seksen gün içerisinde doksan günü geçmeyecek biçimde vizesiz olarak seyahat etme imkanı bulunmaktadır.

 12- Makedonya

 Bordo pasaport sahipleri, diplomatik, hizmet, hususi pasaport sahipleri olan kişiler Makedonya’ya doksan gün süreyle sınırlı ikamet olarak, vizesiz seyahat imkanlarına sahip olmaktadırlar.

 Belirtilen bu Avrupa ülkelerine belli süreler dahilinde vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir