Türkiye tarihi ve coğrafi açıdan zengin bir ülkedir. Dünyanın en güzel coğrafyasında yer almakta, kültürel varlıkları, tarihi yerleri, doğal güzellikleri ile cennet bir ülke olarak bilinmektedir. Türkiye’ye seyahat eden tüm insanların kendi zevk ve eğilimlerine göre gezebilecekleri ve görecekleri birçok yer bulunmaktadır. Anadolu toprakları üzerinde kurulu bulunan Türkiye dünya tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve çeşitli kültür ve dinlere ait sayısız eserleri barındırmaktadır. Üç tarafın denizlerle çevrili olan Türkiye’nin doğal güzellikleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Görülmesi Gereken Yer, Kapadokya

Kapadokya doğanın kendiliğinden oluşmuş peri bacalarının bulunduğu bölgedir. Bu bölgede eski medeniyetler dönemlerine ait yer altı şehirleri yer almaktadır. Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olan Kapadokya her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmakta ve bölgedeki balon turları ile ün yapmıştır. Açık hava müzesi olarak bilinmekte ve gelen ziyaretçilere görsel şölen sunmaktadır.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Yarımada İstanbul

Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul yerleşim olarak hem Asya hem de Avrupa kıtasında yer alarak iki kıtayı birleştiren şehir olarak bilinmektedir. Karadeniz ve Marmara denizini, boğaz ile birleştirdiği için Tarihi yarımada olarak da bilinir. Birçok tarihi esere ev sahipliği yapan İstanbul, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yaptığı için sayısız tarihi eser barındırmaktadır. Dünya tarihinde önemli bir yeri olan Ayasofya, Topkapı sarayı, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı, Dikilitaş tarihi yarımada da bulunmakta ve Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Türkiye ekonomisi içinde büyük bir önem taşıyan İstanbul her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Ölüdeniz

Türkiye Karadeniz, Marmara denizi, ege ve Akdeniz sahilleri olan üç tarafın denizlerle çevrili bir ülkedir. Turizm açısından dünya genelinde tanınan ve deniz turizmi için yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen yer hiç şüphesiz Ölüdeniz’dir. Ölüdeniz Muğla İli Fethiye ilçesinde bulunmakta ve Akdeniz sahilindedir. Çevresinde Kelebekler Vadisi, Kayaköy, Yanıklar Köyü, Gemiler Adası, Kabak Koyu gibi önemli turistlik yerleri bulundurmaktadır. Ölüdeniz ayrıca yapılan yamaç paraşüt sporu ile de dünya genelinde tanınmaktadır. Ölüdeniz koyun iç kesiminde suyun tamamen durgun ve dalgasız olmasında ismini almıştır.

Dünya Mirası Nemrut Dağı

Unesco dünya mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Adıyaman ilinde bulunmaktadır. Nemrut dağında bulunan anıtsal mimari eserler, bölgede uzun yıllar hüküm süren, Kommagane Krallığına aittir ve geçmiş tarih ile ilgili bilgiler vermektedir. Nemrut dağında dünyaca ünlü olan ve 7 metre yüksekliğe sahip dev büstler bulunmaktadır. Ayrıca dağın zirvesinde, kartal ve aslan heykelleri de bulunmaktadır. Nemrut dağı zirvesine çıkmak isteyen ziyaretçiler, dağın belirli bir noktasına kadar araçlar ile çıktıktan sonra geri kalan kısmı yürüyerek tırmanmaktalar. Dağın zirvesinde güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek için saatlerce orada kalırlar.

En Eski Tarih Göbekli Tepe

Göbekli tepe yaklaşık 12 bin yıl önce inşa edilmiş dünyanın bilinen ilk tapınağı olarak bilinmektedir. Göbekli tepe Türkiye’nin güneydoğu ili Şanlıurfa merkeze 15 km mesafede bulunmaktadır. Göbekli tepe kazıları sonucunda insanlık tarihinde yerleşik hayatın başlamadan ince insanların inançları gereği tapınak yaptıklarını göstermektedir. Göbekli tepenin keşfinden sonra insanlık tarihi yeniden sorgulanmaya başlamış ve yerleşik hayatın başlama tarihi hakkında bilgiler vermektedir. Özellikle yurt dışından gelen turistlerin büyük çoğunluğu göbekli tepe bölgesine akın etmektedir.

Türk Tarihinin Yeniden Yazıldığı Yer Çanakkale

Gelibolu yarımadası Çanakkale savaşları ile önem kazanmıştır. Türk tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir. Birinci dünya savaşında en kanlı savaşların yaşandığı ve Türklerin dünya ülkelerine karşı zafer kazandığı bir bölgedir. Çanakkale ili sınırları içerisinde birinci dünya savaşına ait çok sayıda şehitlik, anıt ve müze bulunmaktadır. Çanakkale’de bulunan birçok müzede halen birinci dünya savaşının izleri olduğu gibi korunmaktadır. Dünya güçlerine Çanakkale boğazından geçişine izin verilmeyen ve Türklerin dünya devletlerine karşı kazandığı zaferlerin izleri korunmakta ve şehit kanıyla sulanan toprakları Türk milleti için büyük maneviyat taşımaktadır.

Türkiye’nin Simgesi Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı Anıtkabirde bulunmaktadır. Türkiye’de milli günlerde insanların akın ettiği ve en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Mustafa Kemal Atatürk 10 kasım 1938 yılında öldükten sonra inşa edilmeye başlayan Anıtkabir’e naaşı 1953 yılında nakledilmiştir. Başkent Ankara’da bulunan Anıtkabir Türk tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamaları ile ilgili geniş bilgiler vermektedir. Her yıl milyonlarca insan ziyaret etmektedir.

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en önemli ve görkemli antik kentidir. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Artemis Tapınağı yakınındadır. Türk tarihinde doğu ile batı arasındaki ticaret yolu üzerinde bulunan Efes antik kenti, Unesco miras listesinde yer almaktadır. Hıristiyanlar açısından büyük önem taşımaktadır. Hıristiyan toplumları tarafından büyük önem verilen antik kent çevresinde çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel yerleri arasında yer almakta ve her yıl en çok ziyaretçi çeken bölge olarak bilinmektedir.

Doğunun Yıldızı İshakpaşa Sarayı

İshakpaşa Sarayı Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bulunmakta ve 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisi ile yapılmıştır. Aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı medeniyeti izlerini taşımaktadır. Sarp kayalıklar üzerine yapılmıştır ve toplam 116 odası bulunmaktadır. Sanat tarihi açısından büyük önem taşıyan İshakpaşa sarayı bölgede görülmesi gereken en güzel ve en önemli yerlerden birisidir.

Küçük Deniz Van Gölü

Türkiye’nin görülmesi gereken en güzel bölgelerinden birisidir. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük gölüdür ancak bölge insanı tarafından Van denizi olarak anılmaktadır. İklim özelliği açısından dört mevsimin yaşandığı, her mevsimde farklı güzellikleri olan bir bölgedir. Van gölü tarih açısından da Akdamar adasını bulundurmaktadır. Akdamar adasında Akdamar Kilisesi bulunmakta ve bu Kilise Ermeni toplumu açısından büyük önem taşımaktadır. Ermeni toplumu her yıl bu kilisede özel ayinler yapmaktadır. Van gölü manzara açısından da en güzel seyirler oluşturmaktadır.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yer Safranbolu Evleri

Osmanlı sivil mimarisi açısından bilgi verici tarihi evler bulunmakta ve evlerin görüntüleri manzara olarak seyri doyumsuz olan bir görüntü oluşturmaktadır. Karabük ilinin bir ilçesi olan Safranbolu Unesco dünya mirası listesinde yer almakta ve bölgede ahşap evler, Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Bulak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu, Yörük Köyü gibi doğal güzellikleri bulunan ve en çok turist çeken, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Mozaik Müze Zeugma

Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılında restore edildikten sonra açılmıştır. Gaziantep bölgesinde çıkarılan çeşitli mozaik eserler bu müzede sergilenmektedir. Müzede en çok merak edilen ve ziyaret için gelinen eser Çingene kız mozaiğidir. Yakın zamanda yapılan kazılar sonucu bulunan eserlerin sergilendiği Zeugma dünya tarihi açısından önemli bir yerdir. Güneydoğu Anadolu bölgesi turizmi açısından büyük önem taşıyan bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelmekte ve Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler başında gelmektedir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir