Karadeniz, yurt içinde seyahat etmek isteyenlerin aklına gelen ilk bölgelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede gezilecek ve görülecek çok fazla yer ve yapı olduğu için çoğunlukla Doğu ve Batı Karadeniz olarak bölünerek bir güzergah belirleniyor. Trabzon ise, Doğu Karadeniz turu yapmak isteyenlerin gittiği yerlerin başında geliyor.

 Yeşilliklerle çevrili doğal güzellikleri yanı sıra içinde bulunan pek çok yayla hem gezginlerin hem de seyahate çıkanların sıklıkla gidip görmek istediği etmenleri oluşturuyor. Özellikle sık ormanlar içinde doğa ile iç içe yapılacak yürüyüşler, insanların buraya yönelmesini sağlıyor.

 Yayla turizminin de son yıllarda gittikçe artması nedeniyle, yaz aylarının boğucu sıcağından kurtulmak isteyenler de yaylalara çıkmayı tercih ediyor. Trabzon yaylaları, denizden yaklaşık 2000 metre yükseklikte, şehrin gürültü ve stresinden kaçmak isteyenler için iyi bir alternatif oluşturuyor. Trabzon’a alınacak bir uçak bileti, sizin için de güzel bir yolculuğun başlangıcı olabilir.

 Trabzon’da Hangi Yaylalar Bulunur?

 Yazın deniz tatili yapmak yerine hava ile serinlemek isteyenlerin tercih ettiği yaylalar, doğa ile iç içe vakit geçirmeyi mümkün kılıyor. Trabzon’da bulunan pek çok yayla tatil yapmak, yeni yerler keşfetmek ve özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin uğrak noktası haline geliyor. Peki, Trabzon’da hangi yaylalar bulunur?

 Sümela Manastırı’nın bulunduğu Maçka’da bulunan Maçka Yaylaları, en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Yeşilin her tonunun gözlenebildiği yaylalarda, altyapı hizmetlerinin üstün olması göze çarpıyor. Özellikle Çakırköy Yaylası yolunda gidilebilecek onlarca yayla, ziyaretçileri sıklıkla Maçka’ya yöneltiyor. Burada bulunan bir diğer yayla olan Kiraz, farklı bir alternatif olarak kayak yapmayı mümkün kılıyor. Siz de yeşil manzaraya bakarken çimde kayak yapabilir ya da balık tutabilirsiniz. Ayeser Şenliği’ne katılarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

 Trabzon’da bulunan popüler yaylalardan biri de Kadırga Yaylası’dır. Ulaşımın hayli kolay olduğu yayla, şenlikleri ile artı puan topluyor. Özellikle temmuz ayında ziyaret edildiği takdirde, kurulan Kadırga Şenliği’nde çok eğlenebilirsiniz. Elektrik ve su hizmeti ile birlikte çeşitli esnaf dükkânlarının da bulunduğu yayla, gidenleri son derece memnun ediyor.

 Trabzon’a 45 dakikalık araç mesafesinde olan Hıdırnebi Yaylası da sık ziyaret edilen yerlerden biridir. Konaklamak için pek çok pansiyon ve tesisin bulunduğu yayla, ormanlarında çok sayıda yabani hayvan türünü barındırıyor. Özellikle yaban hayatını fotoğraflamak isteyenlerin gittiği yaylada, düzenlenen şenliklere de katılabilirsiniz. Hem Maçka içinde hem de Trabzon genelinde gezebileceğiniz daha çok sayıda yayla bulunuyor.

 Trabzon Yaylalarına Nasıl Gidilir?

 Uçak vasıtasıyla ya da otobüs bileti alarak Trabzon’a geldikten sonra kara yolu ile Trabzon’daki tüm yaylalara ulaşabilirsiniz. Havaalanı ya da otogarın ardından geleceğiniz şehir ve ilçe merkezlerinden dilerseniz tur otobüsleri dilerseniz dolmuşları tercih edebilirsiniz.

 Şehir merkezinden Trabzon’da bulunan tüm yaylalara her saat başı kalkan bir araç bulunuyor. Hem yaz hem kış araç bulunabilen merkezlerden, ticari olarak yolcu taşıyan birilerini mutlaka bulabilirsiniz


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir