Türkiye’nin en büyük 7. şehridir Şanlıurfa. Bir diğer adı Peygamberler şehri olan bu eşsiz şehir Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Eski adı ile Urfa olarak bilinse de Kurtuluş Savaşında halkının gösterdiği başarılar sonrasında 1984 yılında ‘şanlı’ unvanını almıştır.

 Peygamberler şehri olma özelliğinin yanı sıra Efsaneler şehridir aynı zamanda. Şanlıurfa’ ya otobüs bileti veya uçak bileti alarak seyahat etmeniz mümkündür. Gittiğinizde sizi eşsiz doğa ve tarih kokan bir şehir karşılar.

 Balıklı Göl

 Şehir merkezinin güney batısında yer alır Balıklı Göl. Göller Aynzeliha ve Halil-ür Rahman isimleriyle bilir. Yerli veya yabancı pek çok turisti çeken göl içinde efsanelere konu olan sazan balıklarını barındırmaktadır. Hz. İbrahim şehrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının tapmış olduğu putlara karşı savaş başlatmıştır.

 Zalim hükümdar tarafından ise Urfa kalesinin bulunduğu tepeden ateşe atılmıştır. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atılınca bir mucize ile her yer yeşillik ve güllerle kaplanır. Hz. İbrahim’i yakacak olan odunlar ise balıklara, ateş suya dönüşür. İşte bu sebeple gölde bulunan sazan balıkları halk tarafından özenle korunur ve kutsal kabul edilir. Bu yüzden gölde balık avlamak kesinlikle yasaktır. Balıklı gölü görmeye gidenler o havza içinde yer alan Urfa Kalesine de uğramadan geçmezler.

 Halfeti

 Bir diğer adıyla ‘saklı cennet’ ve ‘kayıp şehir’ olan halfeti gezilip görülecek yerlerin başında gelir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bir alandır. Şehir merkezine 112 km kadar uzaklıktadır.

 Kentin yıllar önce Fırat nehri üzerine yapılan barajın suları altında kalması ile birlikte kayıp şehir adını aldığı düşünülmektedir. Halfeti, Türkiye’den 11 şehrin ve Dünya da 208 şehrin bulunduğu Uluslararası Koordinasyon Toplantısında Cittasow (sakin şehir) unvanını almıştır.

 Göbekli Tepe

 Dünya’nın eski tapınağının bulunduğu yerdir Göbeklitepe. Tarih kokusunun buram buram hissedildiği bu mekan görülmeden gidilmemelidir Urfa dan. Şanlıurfa kent merkezinin 18 km kuzeydoğusunda Örencik köyü yakınlarında yer alır.

 Göbeklitepe’nin 12000 yıl önceye ait bir kültür merkezi olduğu anlaşılmıştır. Arkeolojiye merakı olan yerli ve yabancı turistler bu alana uğramadan gitmemektedir. Sütunlara ince ince işlenen tarih ziyaretçilerini alıp o dönemlere götürmektedir.

 Gümrük Hanı

 Şanlıurfa da bakırcılar çarşısının içinde yer alan bu alan mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Balıklıgöl gezildikten sonra uğranıp bir yorgunluk kahvesi ya da sıcak bir çay içilebilir. Urfa’nın meşhur lezzetlerinden biri olan mırrayı da burada tadabilirsiniz. Tarihi dokusu ile Urfa kültürünü yansıtan bir mekan. Buradan Urfa’ ya ait pek çok anı ile dönebilmeniz mümkün.

 Mutfak Müzesi

 Urfa merkezde Hacıbanlar Konağı’nda Urfa’nın kültürel eşyalarını ve yöresel yemeklerini mankenler ile tanıtan bir müze. Gerçeğine çok yakın balmumu heykeller yemek çeşitlerini ve kullanılan eşyaları başarılı bir şekilde tanıtmaktadır.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir