Yeni yerler görme isteğiyle dünyanın birçok yerindeki ülke vatandaşları başka ülkelere pasaportsuz ve vizesiz gidebilme olanağına sahipken Türkiye’de vizesiz gidilen ülke sayısı oldukça azdır. Özellikle pasaport istemeden yalnızca kimlik ile gidilebilecek ülkelerin sayısı üçtür. 1 Haziran 2017 tarihinde kabul edilen yasa ile Ukrayna da pasaportsuz turist kabul etmeye başlamış ve bu ülkelerin sayısı üçe çıkmıştır. Ukrayna diğer kimlikle giriş yapılan ülkelerden farklı olarak yalnızca yeni çipli kimlik ile seyahat kabul etmektedir.

Vize alma işleminin uzun sürmesi, hazırlanan evrak işleri nedeniyle daha çok vizesiz ülkeler tercih edilmekteyken pasaportsuz gidilebilecek ülkeler büyük bir kolaylıktır. Ülkemizin kuzeydoğu komşusu olan Gürcistan, Ukrayna ve yavru vatan diye adlandırılan Kıbrıs, Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkelerdir. Yalnızca kimlik ile en fazla 90 güne kadar kalınabilir. Sürenin aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Pasaportsuz Gürcistan

İstanbul’dan Batum’a ve başkenti Tiflis’e olan uçuş sıklığı ve kolaylığı nedeniyle gezmek için en çok tercih edilen komşu ülkelerden biri Gürcistan’dır. Uçakla gidilebildiği gibi Artvin’den Batum’a her gün kalkan otobüs seferleri de mevcut. Uçakla giderseniz havaalanında, karayoluyla giderseniz sınır kapısında kimlik göstermeniz yeterli olacaktır. Gürcistan’dan sonra başka bir ülkeye geçilecekse pasaportun gösterilmesi zorunlu. Gürcistan’ın doğal güzellikleri, tarihi mekanları, gece hayatı, ünlü şarapları ile turist çeker.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Kendi para birimini kullanması ve birçok ülkeye göre olan ekonomikliği bakımından tercih ediliyor. Tiflis; mutfak olarak ülkemize benzerlik gösteren, gezilecek çok yeri olan şehirdir. Batum; Avrupa Meydanı, Tiyatro Meydanı, Botanik Parkı gibi gezilecek birçok yeri olduğundan tercih edilen şehridir. Kutayıs; büyük illerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunan Bagrati Katedrali, Gelati Manastırı’nı içinde bulundurduğu için sık ziyaret edilen şehirlerindendir. Ülkeye olan yakınlığı, mutfak kültüründe benzerlik ve gezilecek çok mekan olmasından dolayı tercih edilen ülkelerdendir.

Pasaportsuz KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)

Özellikle yaz tatili için tercih edilen Kıbrıs yine kimlikle kabul eden ülkeler arasındadır. Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Kıbrıs’ı dünya üzerinde ülke olarak tanıyan sınırlı ülke vardır. Gece hayatı ve denizi, yaz tatili için turist çekmektedir. Genelde yaz aylarında ilgi görse de kış mevsimi de sert geçmemektedir. Birçok şehirden Kıbrıs’a uçuşlar olduğu gibi Mersin’de bulunan Taşucu Limanı’ndan deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir. Başkent Lefkoşa, Girne başta olmak üzere toplamda 4 şehri olan ülke turizm bakımından zengindir.

Pasaportsuz Ukrayna

Yalnızca kimlikle gidilebilecek ülke bu kararı 2017 yılında vermiştir. Diğer ülkelerden farklı olarak kimlik, yeni model çipli kimliklerden olmak zorundadır. Yeni çipli kimlik yoksa vizesiz bir şekilde pasaport ile gitmek mümkündür. Özellikle Kiev şehri başta olmak üzere gece hayatıyla da ilgi çekmektedir.

Pasaportsuz Yurtdışına Çıkacakların Bilmesi Gerekenler

Kimlik kesinlikle gereklidir yanınızda bulunmalıdır. Ehliyet kimlik yerine geçmez.

Pasaportsuz giriş yapılan ülkelerde kalma süresi 90 gündür. Yalnızca Gürcistan bu süreyi 1 yıla kadar uzatmıştır. Eğer izin verilen süreden daha fazla ülkede kalınırsa ülkeden çıkış yapılmasına engel olunmaz fakat aynı kişinin 1 yıl ülkeye tekrar giriş yapmasına yasak getirilir. 1 yıl boyunca ülkeye tekrar girilemez. Ceza süresi dolduktan sonra ülkeye tekrar giriş yapılabilir. Bunun yanı sıra para cezası ödenir.

Ukrayna’da pasaportsuz kalış süresi 90 gün olmakla beraber eğer bu süreyi aşarsanız tekrar ülkeye giriş yapılması durumunda çok sıkıntı yaşanabilir.

Deniz yolu ile de yurtdışı seyahati mümkündür.

Kimlikle yurtdışına çıkılırken yurtdışı çıkış harcı ödenmez.

Pasaportla başka bir ülkeye sonrasında geçilecekse yurtdışı çıkış pulu temin edilmesi zorunludur. Aksi yasal değildir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir