Ulaşım insanların hayatında oldukça büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar gün içerisinde sürekli olarak belirli bir yere ulaşmak için çaba sarf etmektedir. Bazen insanlar bulundukları konumdan başka bir konuma ulaşmaya çalışırken bazen de bir ilden başka bir ile ulaşması gerekmektedir. İnsanlar genellikle başka illere hareket etmek için uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır.

Bu ulaşım araçları içerisinde insanların en çok tercih ettiği ulaşım araçları arasında otobüsler bulunmaktadır. İnsanların aktarmalı olarak bir ilden başka ile gitmek zorunda kaldığı durumlarda otobüslerden erken rezervasyon seçeneklerinden yararlanmaktadır. Ancak otobüsler uzun mesafelerde bazen molaların uzaması bazen de trafik sıkışıklığı nedeni ile belirtilen vakitte istenen bölgeye ulaşamamaktadır. Bu durumda da yolcuların otobüs biletlerini iptal etmesi gündeme gelmektedir.

Otobüs Bileti Temini

İnsanların gidecekleri yere gitmek için önceden bir bilet alması gerekmektedir. İnsanlar biletlerini otobüs hareket noktalarından ya da internet üzerinden mobil erişim sağlayarak temin edebilmektedir. İnsanların genellikle otobüs bileti alırken internetten bilet almayı tercih ettikleri bilinmektedir. İnternetten dışında insanlar otobüs firmalarını arayarak yolculuk yapmak istedikleri saati belirterek erken rezervasyon imkanı yapabilmektedir.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Yolcuların internet üzerinden de rezervasyon yapma hakkı bulunmaktadır. Telefon aracılığı ile de erken rezervasyon yapan yolcuların biletlerini 30 ile 45 dakika önceden giderek bilet satış noktalarından almaları istenmektedir. Yolcular bazı sorunlar ile karşılaşmaları halinde otobüs biletlerini iptal ettirebilmektedir.

Otobüs Biletimi İptal Edebilir miyim?

Yolcuların ve otobüs firmalarının sahip olduğu haklar yasal çerçeveler ile belirlenmiş durumda bulunmaktadır. Bu kurallara bakıldığında hem yolcuların hem de otobüs firmalarının uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Rezervasyon yaptıran yolcuların bileti otobüsün hareket saatine az bir süre kalmış olmasına rağmen biletini almayan yolcunun rezervasyonunu iptal etme ve bileti başka yolcuya verme hakkı bulunmaktadır. Ancak yolcunun rezervasyon işlemi yapmasına rağmen otobüs biletinin satılması durumunda otobüs firmasına yolcunun şikayeti değerlendirilerek yaptırım uygulanabilmektedir. Her yolcunun otobüs biletini iptal etme, bileti iade etme ve bileti başka bir saate erteletme hakkı bulunmaktadır.

Yolcuların Otobüs Biletini İptal Etme ve Otobüs Biletini İade Etme İşlemi

Yolcuların bazı aksaklıklar yaşanması ya da izin günleri ve tatil günlerinin değişmesi durumunda otobüs biletini iptal edebilmektedir. Kullanıcıların otobüs biletini iptal etme hakkı bulunmaktadır. Yolcuların otobüs biletini iptal etme işlemini gerçekleştirmesi için otobüs firmasını araması ve ya bilet satış merkezlerine giderek yolculuk yapmaktan vazgeçtiğini otobüs hareket saatinden önce bildirmesi gerekmektedir. Yolcunun yolculuk yapmaktan vazgeçmesi halinde ya bileti açığa alınarak yolcuya bir kod verilir. Böylece yolcu istediği zaman bu yolculuğunu gerçekleştirme fırsatı bulur. Bunun dışında yolcunun biletini iptal ettirerek aldığı bileti otobüs firması geri vermesi gerekmektedir. Böylece yolcu biletini iade ettikten sonra yolcuya ödediği ücret de geri verilmektedir.

Otobüs Biletimi İptal Ettirirsem Bir Sorun Yaşar mıyım?

Yolcuların otobüs biletlerini iptal ettirmeleri halinde bir sorun ile karşılaşması beklenmemektedir. Yolcular biletlerini iptal ettirdikten sonra otobüs için ödediği ücrete ve kendilerine iade edilen ücreti karşılaştırmaları tavsiye edilmektedir. Böylece yolcunun herhangi bir mağduriyet yaşamasının önüne geçilmektedir.

Otobüs Biletimi İptal Ettiremezsem Ne Yapmalıyım?

Yolcuların otobüs biletini iptal etme konusunda her otobüs firması aynı hassasiyeti göstermemektedir. Bazı otobüs firmaları yolcuların biletini iptal etme ve iade işlemlerinde sorun çıkardığı bilinmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaşan kullanıcıların biletlerini kendi imkanları satmaları ve bilet iptal işleminde sıkıntı çıkaran otobüs firmasını şikayet etmeleri önerilmektedir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir