Akdeniz’in en büyük şehirlerden biri olan Mersin, gezip görülecek yerler bakımından da bir hayli fazla seçeneğe sahip. Mersin her ne kadar mütevazi bir tatil kenti olarak bilinse de tarihi yapıları, antik kentleriyle de turizm açısından çok fazla gelişmiş bir olarak karşımıza çıkıyor. Doğasıyla da otobüs bileti veya uçak bileti alarak da gidip görülmeyi hak eden şehirler arasında yer alıyor. Mersin hem iklimiyle ve doğasıyla sizi mest edecek, hem de antik kalıntılarıyla sizi etkileyecektir. İşte birçok anlamda zengin olan Mersin şehrinde gezip görülecek yerler.

 Mersin’de Gezilebilecek 9 Yer

 1- Musatafa Kemal Atatürk Evi Müzesi

 Mersin’in en işlek caddelerinden biri olan Atatürk caddesinin üzerinde yer alan Atatürk evi müzesi görüp gezilecek yerler arasında yer alıyor. 1925 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife hanım on bir gün süreyle bu evde kalmıştır. 1992 yılında ise müze olarak faaliyete geçmiştir.

 2- Ulu Cami Tarsus

 Tarsus Ulu Cami, 1579 yıllarında İbrahim Bey tarafından inşa edilmiştir. Kentin en eski yapılarından biri olarak göze çarpmaktadır. Camiye 1895 yılında bir saat kulesi de eklenmiştir. Tarihi açıdan ziyaret edilecek yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 3- Mersin Kleopatra Kapısı

 Dönemin Mısır kraliçesi Kleoptra’nın bu kapıdan geçtiği söylenmektedir. Tarsus surlarından kalan kapıya daha önce Deniz kapısı iken sonraları Kleopatra kapısı olarak değiştirilmiştir.

 4- Mersin Refah Şehitler Anıtı

 2. Dünya savaşında Refah gemisi isimli bir gemimiz batmış ve yüz altmış yedi asker şehit olmuştur. İşte bu anıtta onlar için yapılmıştır. Bu anıt Atatürk Parkının içerisinde bulunuyor ve Mersin’e gidecek kişilerin görmesi gereken bir yer olarak göze çarpıyor.

 5- Mersin Yedi Uyurlar Mağarası

 Tarsus’a 12 kilometre uzaklıkta olan yedi uyurlar mağarası İslam ve Hrsitiyanlıkta da bahsedilmektedir. Eshab-ı Kehf mağarası olarak da bilinen bu mağaraya altı basamakla inilebiliyor. Kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilen bu yere tarihi açıdan ziyaret etmek isteyenler mutlaka görmelidirler.

 6- Mersin Tarihi Tarsus Evleri

 Tarihi Tarsus evleri, ilçenin yakın tarihine ışık tutuyor. 300’e yakın bulunan evler de sıkça ziyaret edilen evler arasında yer almaktadır.

 7- Mersin Katolik İtalyan Kilisesi

 Osmanlı zamanında Mersinli hristiyanların ihtiyaçları için inşa edilmiş yapının yapım iznini Sultan Abdülhamit vermiştir. Eğer yolunuz Mersin’e düşerse tarih kokan bu kiliseyi de ziyaret edilecek listenize kolayca alabilirsiniz.

 8- Cennet ve Cehennem Obrukları

 Silifke’nin Narlıkuyu beldesinde yer alan bu obruklar, Mersin’in en önemli hazineleri arasında yer almaktadır. Cennet obruğuna merdivenler sayesinde inilebilirken, cehennem obruğuna içerden bükük yapısında olduğundan inilememektedir.

 9- Aynalıgöl Mağarası

 Türkiye’nin son dönemlerinde keşfedilmiş en önemli yerleri arasında yer alan Aynalıgöl mağarası Mersin Aydıncık’ta yer almaktadır. Mersini ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka gidip görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir