Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olan Mardin tam bir kültür medeniyeti merkezidir.

 Mardin’de bulunan cami, kilise, manastırlar ve türbeler de bunu kanıtlar nitelikte yerlerdir. Hatta denilebilir ki Mardin, Türkiye’nin ilk görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Eğer henüz karar vermediyseniz, hemen bir uçak bileti ya da otobüs bileti alarak buraya bir gezi düzenleyebilirsiniz. Bu yolculuk ile birçok tarihi yerleri keşfedecek, hem de size hatıra olacak kalacak güzellikleri göreceksiniz.

 Mardin medeniyetler şehrinin gezip görülebilecek birçok yeri vardır. Biz de bu yerlerin bazılarına bir göz atalım.

 Gitmeden Önce Planlarınızı Yapmalısınız

 Mardin’de çok farklı inançlara sahip insanlar yaşadığı için birçok kilise, cami, manastır, türbe gibi yerler bulunur. Siz de Mardin’e gitmeden önce iyi planlama yaparak şehrin önemli noktalarını iki gün içerisinde gezebilirsiniz.

 Mardin’de Görmek İsteyebileceğiniz 6 Tarihi Merkez

 1. Deyrulzafaran Manastırı

 Süryaniler tarafından hala aktif bir biçimde kullanılan Deyrulzafaran Manastırı, Süryanileri temsil etme özelliğine sahiptir. Roma İmparatorluğu döneminde de kale olarak kullanılmıştır. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin ilk sıralarında yer alabilecek tarihi bir yapıdadır.

 2. Tarihi Mardin Kalesi

 Tam olarak 1600 yıllık geçmişi bulunan Mardin Kalesi, birçok medeniyete tanık olma özelliğinde tarihi bir yapıdır. Kartal Yuvası olarak bilinen kale Hamdaniler tarafından inşa edilmiştir. Kesin yapılış tarihi bilinmemektedir. Sümerler, Persler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar hakimiyetinde yer almış olan Kale Mardin’in simgelerinin başında yer almaktadır.

 Günümüzde ziyarete kapalı olan kaleyi, Zinciriye Medresesinden görülebilir. Hemen bu tarihin birçok medeniyetine beşik olan kaleyi görmek isterseniz, Mardin’e seyahat edebilirsiniz.

 3. Zinciriye Medresesi

 1385 yılında Artuklu Sultanlarından biri olan Melik Necmettin İsa’nın yaptırdığı bilinmektedir. Asıl adı da zaten yaptıran kişinin ismi olsa da halk tarafından Zinciriye Medresesi olarak biliniyor. 14. yüz yıldan bugüne ulaşabilmiş olan medrese, Mardin Kalesinin hemen altında yer almaktadır. Medrese iki kattan oluşmaktadır. Uzaktan da dikkat çeken bir yapıya sahip olan Zinciriye Medresesine, tarihe şahit olmak için gidebilirsiniz.

 4. Kasımiye Medresesi

 Mardin’in en büyük tarihi mekanlarından biri olan Kasımiye Medresesi, şehrin merkezinde yer almaktadır. 12. yüzyılda yapımına başlanmış, 15. yüzyılda tamamlanmıştır. Medrese aynı zamanda tıp eğitim merkezi olarak da kullanılmış bir yerdir. 800 yıllık bir geçmişe sahip olan Kasımiye Medresesi’ de görülmesi yerler arasında yer almaktadır.

 5. Kırklar Kilisesi

 Tarihi 6. yüzyıla dayanan Kırklar Kilisesi, Mor Behnam Kilisesi olarak bilinmektedir. 1293 yılından bu yana Süryanilerin halkının dini merkezlerinden biri olarak kullanılmaktadır. 3 tane giriş kapısı olan kilisede bir avlu ve çan kulesi bulunmaktadır.

 6. Mezopotamya Harabeleri

 Şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta olan Mezopotamya Harabeleri 505 yılında İmparator Anastasias tarafından inşa ettirilmiştir. Surların içinde cami, kilise, manastır, çarşı kalıntıları da görülmektedir. Mardin gezip görülecekler yerler arasında bu tarihi dokuyu da yazabilirsiniz.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir