Türkiye bildiğimiz üzere dünyanın en çok çeşide sahip yemekleri olan ülkelerden biri. Bu çeşitliliği de her bölgemizin veya şehrimizin farklı tür yemekleri olması oluşturuyor. Konya şehri de yemek bakımından çok zengin ve lezzetli bir içeriğe sahip. Eğer Konya şehrini bir gün ziyaret ederseniz şu yemekleri denemek isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

 Meşhur Konya Yemekleri

 Etli Ekmek

 Bir pide türü olan etli ekmek Konya halkı tarafından çok sevilmekte. Doğal olarak bu pidenin en iyi Konya şehrinde yapıldığı iddia ediliyor. Kıyma veya kuşbaşı dana etiyle yapılan bu pide 90 santimetreye varan uzunluğu ile dikkat çekiyor. Bu lezzeti Konya’ya yolunuz düşerse mutlaka deneyiniz.

 Fırın Kebabı

 Bir diğer inanılmaz lezzetli olarak nitelenen Konya yemeği fırın kebabı. Tamamen kuzu eti kullanılarak yapılan bu yemek söylenene göre Selçuklular döneminden gelmiştir. Bu yemek 5-6 saatte ancak pişebiliyor. Yani tadabilmek için otobüs bileti veya uçak bileti alarak Konya’ya gelmeniz gerekmekte.

 Sac Arası Tatlısı

 Şerbet ve hamurlu bir tatlı çeşidi olan sac arası da Konya’ya özgüdür. İsminden de anlaşıldığı üzere iki sac arasında pişiriliyor bu güzel lezzet. İçinde de fıstık olan bu tatlıyı eğer kendinizi tatlı sever olarak nitelendiriyorsanız mutlaka denemelisiniz.

 Arabaşı Çorbası

 Listemizin bir diğer üyesi ise arabaşı çorbası. Konya’nın yanı sıra Kayseri, Eskişehir ve Karaman gibi birkaç şehirde daha boy gösteren bir lezzettir. Hamur ve çorba karışımı olan bu lezzet geleneksel bir yemektir. Bu yemek bazı farklı et türleriyle de yapılabiliyor.

 Tirit

 Konya mutfağının bir diğer vazgeçilmezi de Tirit. Et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılıyor. Kaz, inek, koyun, ördek veya tavuk gibi farklı çeşitleriyle yapılan versiyonları var. Tiridine bandım türküsü de bu yemekten gelir. Şüphesiz Konya mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

 Kaygana

 Fransızların krepine benzeyen kaygana isimli yemeğimiz yumurta ile yapılıyor. Çeşitli şehirlerde farklı şekillerde yapılan bu yemek Konya’da kahvaltı sofralarını süslüyor. Eğer bu şehri ziyaret ederseniz çeşitli restoranlarda kolayca bulabilirsiniz.

 Papara (Ekmek Yemeği)

 Özellikle ramazan sofralarında sıkça yapılan bu yemekte bayat ekmek kullanılır. Bayat ekmeklerin üzerine kıyma, domates ve soğanlı bir karışım dökülüyor ve son olarak yoğurt ekleniyor. Oldukça lezzetli olan bu yemeği siz de seveceksiniz.

 Höşmerim Tatlısı

 Aslında her yörede farklı tarzda yapılıyor höşmerim tatlısı ve mutlaka hepiniz duymuşsunuzdur. Konya’da, ege bölgesinden biraz daha farklı olarak peynir kullanmadan yapılıyor bu tatlı. Hafif yapısıyla yemeklerden sonra çok güzel gidebilir.

 Çebiç

 Keçi etiyle yapılan bu yemek çoğu Türk yemeğinde olduğu gibi ekmek katılarak yapılıyor. Bulgur pilavı üzerine tandırda pişen kuzu eti eklenmesi ile yapılan bu yemek Konya’da özel günlerde tüketiliyor. Çebiç isminin şöyle bir özelliği de var ki o da inatçı insanlara söylenmesidir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir