Kazakistan, dünya yüzeyinde hüküm süren yeri bağımsız Türk devletlerinden biridir. 2.724,900 km’lik yüz ölçümü ile coğrafi açıdan en büyük dokuzuncu dünya devletidir. Dili Kazakça ve Rusçadır. Tüm Türk ve Müslüman ülkelerin en büyüğü olup son derece zengin doğal kaynaklara sahiptir. Kültür mirası açısından da zengin olup yer altı zenginlikleri açısından da dünyada önemli bir konuma sahiptir.

 Doğal Zenginlikler ve Ulaşım

 Kazakistan’ın başkenti Astana olup kısa bir süre önce alınan bir hükumet konseyi kararı ile başkentin ismi Nursultan olarak değiştirilmiştir. Dünyanın altın, demir, petrol ve uranyum kaynakları açısından hatırı sayılır bir yere sahiptir. Dünyadaki krom rezervinin %26’sı, altının %20’si ve uranyumun

 ‘ si Kazakistan toprakları içindedir. Bu da Kazakistan ülkesini oldukça değerli kılmaktadır. Türkiye ile sağlam ilişkiler içinde olan Kazakistan, Türk yatırımcıların da gözdesi olup, her yıl pek çok öğrenci eğitim amaçlı Kazakistan’a seyahat etmektedir.

 İstanbul ve Ankara’dan aktarmalı ve direkt olarak uçak bileti alarak, ya da daha yakın mesafelerde seyahat firmalarından otobüs bileti alıp gidilebilir. Uçak ile Almaata ve Astana (Şimdiki adı ile Nursultan)’ a ulaşılabilir. Bahar ve yaz ayları seyahat için en uygun zamanlardır

 Kazakistan Yemek Kültürü

 Kazakistan halkı dini değerleri ve manevi kültürlerine sahip çıkan bir halktır. Yemekleri büyük oranda et yemeklerinden oluşur. Deyim yerinde ise etsiz yemek yendiği görülmemiştir. Etin olmadığı durumlarda yemeklere et suyu ile lezzet katılır.

 Genelde haşlama olarak tüketilen etten sonra sofralarından süt ve süt ürünleri eksik olmaz. Hemen hemen her öğünde süt ve süt ürünleri tüketilir. Deve, sığır, koyun eti ve av hayvanları eti yemeklerde tercih edilir.

 Et ve süt ürünlerinden sonra en çok sofrada hamurlu ve tereyağlı yemekler gelmektedir. Yemekler ile birlikte milli içecekleri olan kımız, ayran ve deve sütünden yapılan şubat adı verilen içecek ikram edilir.

 Yöresel Lezzetler

 Kazakistan yemek kültürü zengin içeriklere sahiptir. Belirtildiği gibi et yemekleri sofranın önceliğidir. Hasta olunduğu zamanlarda şifa niyetine bol et sulu ve erişteli bir çorba olan kesbe koje yapılmaktadır.

 Sorpa ise koyun eti, kuyruk yağı, soğan, dereotu, yoğurt, pirinç ve ayva yaprağı ile yapılan bir yemektir. Kemikli et, kuru soğan, un ve yumurta kullanılarak yapılan ve haşlama suyuna taze zencefil, havuç ve patates katılan beşparmak içine mantı hamuru katılarak yenir.

 Beşparmak denmesinin nedeni yemeğin elle yenmesinden kaynaklanmaktadır. Bir başka etli yemek ise erişte patates, patlıcan, domates, siyah turp ile yapılan lağman adlı yemektir.

 Özel ve seçkin misafirler için ise miypalav adlı bir yemek ikram edilmektedir. Koyunun kellesinden yapılan ve içine kuyruk yağı ve ezilmiş karaciğer, soğan, karabiber, tuz ile yapılan bu yemek misafirlere özeldir.

 Ayrıca soğan ile servis edilen kurdak, etli ve peynirli bir hamur yemeği olan samsa ve bol etle yapılan kavurdak bir diğer lezzettir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir