6 bin yıllık geçmişiyle Türkiye’nin yerleşim bakımından en zengin şehirlerinden biri Kayseri’dir. Anadolu’nun tam orta yerinde yer alan şehir birçok kez uğrak yerlerinden biri olduğu için medeniyet olarak çok gelişmiştir. Birçok tarihi yapısıyla da ön plana çıkan Kayseri, Selçuklulardan kalma birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri’ye çoğu kişi büyük bir müze evi demektedir.

 Kültürel anlamda çok zengin olan Kayseri’nin gezip görülecek birçok yeri bulunmaktadır. Nitekim Kayseri’nin geçmişi milattan önce 4500’lere kadar dayanmaktadır. Bunca tarihi olan bir şehrin kültür, sanat, tarih açısından ne kadar zengin olabileceği de aşikar.

 Bu nedenle siz de eğer yakınsanız hemen bir otobüs bileti alabilir, uzaksanız da uçak bileti alarak hemen bu bulunmaz tarihli şehrimizi gezebilirsiniz. İşte size Kayseri’de gezip görebileceğiniz yerlerin listesi.

 Kayseri’de Gezilecek Muhteşem 8 Yer

 1- Kayseri Alaca Kümbet

 Kayseri’nin simgelerinden biri olan alaca kümbet, Hunat medresesine 300 metre uzaklıkta. 1280 yılında Emir bin Muhammed tarafından kesme taşlarla yaptırıldığı kitabesinde yer almaktadır. Kayseri’ye yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

 2- Kazancılar Çarşısı ve Kapalı Çarşı

 Ticaret anlamında tarih boyunca gelişmiş olan şehirde Kazancılar ve Kapalı Çarşı da mevcut. Osmanlı zamanından günümüze kalan bu çarşı, Türkiye’nin en büyük ikinci kapalı çarşısı olarak bilinmektedir. Kuyumcu, urgancı, baharatçı, giyimcisine kadar 500’e yakın dükkan mevcut. Sırf alışveriş için olmasa da tarihi yapıyı görmek isteyenler Kazancılar çarşısını gidip yerinde görebilme şansına sahipler.

 3- Meryem Ana Kilisesi

 19. yüzyılda inşa edilen Meryem Ana Kilisesi, Cumhuriyet dönemine kadar kilise olarak kullanılmış. Cumhuriyet dönemi sonrasında ise birçok amaçla kullanılmış bu yapıyı, Kayseri’ye ziyarette bulunacak kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler olarak listelenebilir.

 4- Kayseri Atatürk Evi

 Sivas Kongresi yapıldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk buraya gelip bir süre konaklamıştır. Müze olarak kullanılan evde Atatürk’ün kentte çektirdiği fotoğraflar da sergileniyor.

 5- Talas

 Tarihi taş binalar, eski evler, camiler ve kiliseleriyle mutlaka gezip görülmesi gereken bir yer. Talas’ın tarihi milattan önce 1500’lere kadar dayanmaktadır. Bu nedenle burada birçok kavimden çeşitli insanlar yaşamıştır. Siz de yapıları, kiliseleri ve camileriyle bu mekanı görmek isterseniz hemen Kayseri’ye turistik bir ziyarette bulunabilirsiniz.

 6- Kayser Erciyes Dağı

 Kayseri’ye hangi taraftan bakarsanız bakın, Erciyes dağını muhakkak görürsünüz. Önemli bir kayak merkezi olarak da bilinen Erciyes Dağı’da Kayseri’de gezeceğiniz yerler listesinin başlarında bulunmalı.

 7- Yeraltı Şehirleri Ağırnas

 Burada korunma amaçlı yapılmış birçok yeraltı şehirleri mevcut. Kayaların içine mesken edilmiş bu alanlarda turizme açık bir yer. Siz de muhakkak bu yer altı şehirlerinden birini görmelisiniz.

 8- Soğanlı Vadisi

 Soğanlı vadisi, doğal güzelliğiyle ve peri bacalarıyla görülmeye değecek yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Eski zamanlarda bu vadide birçok kilisenin yer aldığı söyleniyor. Siz de Kayseri’ye gidecekseniz bu yerlerin hepsini kolayca gezebilir, keyifli bir turizm gezisi yapabilirsiniz.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir