Kayak kış sporları içinde en heyecan verici ve en zevkli olanıdır. Yalnız kayak sporu yaparken bilgili ve bilinçli olmak olası bir yaralanmayı önlemek için şarttır. Bir çok insan kayak sporuna giderken endişelenir. Yanıma ne almalıyım, kayak kıyafetleri kiralayacak mıyım, kayak dersi almam şart mı gibi bir çok soru kafanızı meşgul edebilir.

Kayak Sporu İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Kayak sporu kıyafetlerini ister alın ister kiralayın, bu tercih size kalmış. Kayak takımı, kayak montu, kayak pantolonu, termal kıyafetler, atkı, bere gibi eşyaları alabilirsiniz. Ayrıca Güneş gözlüğü ve Güneş kremi almanız sizin için yararlı olacaktır. Kar üzerinde yansıyan Işıklar gözlerinizi rahatsız edebilir. Kar üzerinden yansıyan ışıklar kar yanığı denilen duruma sebebiyet verebilir.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Kayak Kıyafetleri Nasıl Alınmalıdır?

Kayak kıyafeti alırken dikkat etmeniz gereken şey su geçirmeyen kıyafetler olmalıdır. Kayak montları ve pantolonları çok kalın değil aksine ince su geçirmeyen kumaştan yapılmış ürünlerdir. Pantolon alırken üzerine tam oturan değil hafif geniş olmalıdır. İçinize giyeceğiniz içlikler ve sürekli hareket halinde olacağınızdan dolayı hareketinizi kısıtlamayan cinsten olmalıdır. Kayak çorabı ve kayak eldiveni almayı unutmayın. Kayak kıyafetleri içine giyeceğiniz termal içlikler hem hafif hem sıcak tutacaktır. Kata kat giyinmeniz hareketinizi kısıtlar. Kayak kıyafetlerini almaya özen gösterin. Kiralamak hijyen açısından çok sağlıklı olmayabilir.

Kayak Takımı Almama Gerek Var mı?

Öncelikle snowboard mu kayak mı yapacaksınız. Buna karar vermeniz gerekir. Kayak takımı satın almak İçin acele etmeyin. Gideceğiniz tesislerde bir çok mağaza olduğu İçin alabilir veya kiralayabilirsiniz. Satın almak bir daha kayak sporu yapmaz iseniz size masraf olabilir. Kiralamak en mantıklı iştir. Kayak yapamadan önce ilk defa kayak yapacak iseniz mutlaka bir kaç ders özel ders alın. Neler yapmanız hakkında bilginiz olsun. Kayak takımını giyip çıkarmayı, karın üstünde nasıl durulması gerektiğini, düşerken bile nasıl güvenli düşmeyi öğrenmek gerekir. İlk defa kayacak iseniz yanınızda mutlaka kayak yapmayı bilen bir arkadaşınız yada kayak dersi veren hocanız olsun. Tek başınıza çıkmayın.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir