İzmir şüphesiz Türkiye içinde en çok tarihi mekan içeren şehirlerinden biri. Bu mekanlar her yıl çok sayıda ziyaretçi alıyorlar. Aynı zamanda İzmir ülkenin her yerinden ulaşılabilir durumda. Gerek uçakla gerek otobüsle olsun bu şehre ziyaret kapısı her zaman açık.

 İzmir’de Gezilesi Tarihi Mekanlar

 Saat Kulesi

 İzmir denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri elbette saat kulesi. 81 metrekare alana yapılan Saat Kulesinin yüksekliği 25 metredir ve dört katlıdır. Şehrin merkezinde bulunan bu tarihi yapı 1901 yılında Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışını kutlamak amacıyla yapılmıştır. İzmir’e gelince kesinlikle görülmesi gerekenlerin en başında yer alıyor.

 Konak Pier

 1890 yılında İzmir manzarasına karşı inşa edilmiştir. Gustave Eiffel ismindeki ünlü Fransız mimar tarafından yapılmıştır. Gümrük binası olarak tasarlanan binada taş doku hakimdir. 1960’larda balık restoranına dönüştürülen Konak Pier, 2003, 2004 yıllarında son halini almıştır.

 Tarihî Asansör

 Tıpkı saat kulesi gibi Konak’ta yer alan Tarihi Asansör çalışır durumdadır. Üst katı ise kafeterya ve küçük bir seyir balkonu ile hizmet vermektedir. Bu balkondan İzmir’i kuşbakışı izlemek ise apayrı bir keyif. Bu manzara ise bir uçak bileti uzaklığınızda.

 Kemeraltı Çarşısı

 Kemeraltı Çarşısı Konak’ta Mezarlıkbaşı semtinden başlar ve Konak Meydanı’na kadar ulaşır. Ticaretin hiç durmadığı semt ve çarşıdır. İzmir’in en önemli, en eski, en kalabalık, en merkezi, kısacası enlerini içinde bulunduran merkezlerden birisidir.

 Efes Antik Kenti

 Efes, İzmir içinden bir otobüs bileti alarak kolayca ulaşabileceğiniz antik bir Yunan kentidir. Kuruluşu Cilalı Taş Devri M.Ö. 6000 yıllarına dayanır. Sekiz kilometrelik çok geniş bir alana kurulan bu kent içinde çok önemli tarihi eserler barındırmaktadır. Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf), Celsus Kütüphanesi başlıca görülmesi gerekenlerdir.

 Agora Ören Yeri

 Smyrna Agorası veya İzmir Agorası olarak geçen bu tarihi mekanda İzmir’in merkezinde bulunmaktadır. Milattan önce 4. yüzyılda kurulmuştur. Osmanlı döneminde ise mezarlık ve namazgah olarak kullanılmıştır.

 Konak Yalı Camii

 Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet Konağı arasında kalan Yalı Camii, Konak meydanı ile bütünleşmiş yapılardan biridir. İzmir’deki en güzel yapılarından biri olan bu Camii, 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı motifleri ile bezenen bu eseri mutlaka görmelisiniz. Zira kendisi Saat Kulesi’nin yanı başındadır.

 İzmir Atatürk Müzesi

 Kordon’da bulunan bu yapı 1880’de inşa edilmiştir. 1923 Şubat’ında İzmir İktisat Kongresi için İzmir’e gelen Gazi Paşa tarafından kullanılmıştır. Karargah olarak kullanılan bu yapı kongreden sonra devlet kararıyla otel olarak kiraya verildi.

 1926 yılında Atatürk ve İsmet İnönü’nün konakladığı bu oteli aynı yıl İzmir Belediyesi satın aldı. Ardından Atatürk’e hediye edilen bu bina paşanın ölümünün ardından kardeşi makbule hanıma miras kalmıştır. 1941 yılında da müze olarak hizmete giren bu binada Gazi Paşa’nın eşyaları sergilenmektedir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir