İzmir Körfezi üzerinde konumlanan İzmir; yaklaşık 8500 yıllık geçmişe sahiptir. 32 uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kendine has kültürü, tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile bilinir. Türkiye’nin batısında yer alan Ege Bölgesi’nde bulunur. Bir büyükşehir olan İzmir; gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir.

 İzmir’in turistik tesisleri oldukça gelişmiştir. Bu alandaki alt yapı çalışmalarına ise, geçmişten günümüze kadar önem verilmiştir. Sağlık, deniz ve kruvaziyer turizm alanları ile arkeolojik alanların varlığı; yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmasında etkilidir. Bunların dışında kendine has mutfağı da bulunan İzmir; yöresel yemekleriyle de ünlüdür.

 Köklü bir geçmişe sahip olan bu ilin lezzetli yemeklerini tatmadan olmaz. Sadece Boyoz yemek için bir uçak bileti satın alıp, İzmir’e gelenler vardır. İzmir’e ulaşım her yönden kolaydır. Uluslararası havalimanı ve şehirlerarası otobüs terminali sayesinde İzmir’e rahatça gidilebilir. Aynı zamanda birçok ilden demir yolu ulaşımı da mümkündür.

 Otogara ulaşmak için otobüs bileti satın alıp İzmir’e, Türkiye’nin her yerinden seyahat edilebilir. Hem doğal güzellikleri görmek, hem de yöresel lezzetleri tatmak için İzmir; tatil listelerinde en başlarda yer alır.

 İzmir’in Tarihi Alanları

 Tarihi Asansör, Saat Kulesi, Kadifekale, Kemeraltı Çarşısı, Basmane Garı, Tarihi Havagazı Fabrikası, Milli Kütüphane, Kordon, Cumhuriyet Meydanı, Gazi Heykeli, Tepekule Höyüğü, Teos Antik Kenti, Agora Ören Yeri, Akropol Ören Yeri, Asklepion Ören Yeri, Nif Dağı, Klaros, Kolophon Antik Kenti, Efes Ören Yeri.

 İzmir’de Deniz Turizmi Açısından En İyi Alanlar

 Çeşme, Dikili, Çandarlı, Foça, Karaburun, Urla, Mordoğan, Seferihisar, Özdere, Gümüldür, Ürkmez.

 İzmir’in Yöresel Tatları

 İzmir; tarihi ve kültürü nedeniyle kendine özel lezzetli bir mutfağa sahiptir. İzmir’e gelip de bu özel yiyeceklerden yemeden olmaz. Bunlar;

 Boyoz: Un, yağ ve tahin ile hazırlanan mayasız bir hamur işi türüdür.

 Kumru: Bir çeşit sandviç türüdür. Simit hamuruna benzeyen bir formda hazırlanır. Kumru’nun hamuru susama batırılarak yapılır. Şekli kuşu andırdığı için Kumru ismini almıştır.

 Lokma: Un, tuz, maya ve şekerle kıvama getirilen hamurun; yağda kızartılması ile oluşur.

 Keşkek: Yarma buğdayın kaynatılıp, iyice dövülmesi sonucu oluşur. İçerisine çeşitli et ya da tavuk ürünleri eklenir.

 Tarhana Çorbası: Ana malzemeleri arasında tarhana otu, domates, süt ürünleri, nohut, un, kırmızı biber, soğan vb. ürünler bulunur. İlk başta hamur halinde olan Tarhana; kurutulur ve öğütülür.

 Sütlü Balık: Büyük boy balıklar ile yapılır. Süt ile terbiye edilir.

 Şambali: Yoğurt, irmik, yumurta ve un ile hazırlanır. Üzerine sıcak şerbet ilave edilir.

 Zerde: Şeker ve pirinç ile yapılan bir pelte türüdür. İçerisine karanfil de eklenir.

 Mücmeri: Kıyma, soğan, pirinç ve yumurta ile hazırlanan bir köftedir. Kızartıldıktan sonra yumurtaya bulanır.

 Radika Salatası: Radika, Ege Bölgesi’nde yetişen bir ot türüdür. Radika salatası ise bu ottan yapılır. Limon veya sirke ile zeytinyağı da eklenir.

 Kuşkonmaz Kavurması: Ege ve Akdeniz’de yetişen bu bitki; uzun saplıdır. Soğan ve zeytinyağı ile pişirilmesi sonucu, Kuşkonmaz Kavurması yapılır.

 Patlıcan Salatası: Patlıcanlar ocakta ya da ateşte közlenir. Kabukları soyulur ve doğranır. İçerisine soğan, domates, zeytinyağı eklenir. Böylece Patlıcan Salatası oluşturulur.

 Zeytinyağlı Taze Fasulye: Taze fasulyeler ayıklanır. Domates ve zeytinyağı ile pişirilir.

 Zeytinyağlı Yaprak Sarma: Asma yaprakları; pirinç, soğan, zeytinyağı, maydanoz, domates ya da salça ile sarılır. Pişmeye bırakılır. Tencerenin dibine de zeytinyağı eklenir.

 İzmir Köftesi: Fırınlanan köfteye patates, domates ve yeşil biber eşlik eder. Sulu bir yemek türüdür.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir