Film, insanlara çeşitli mesajlar verme amacıyla yapılır. Görsellik kullanıldığından, insanları etkilemek daha kolaydır. Diğer genel kültür araçlarına oranla, filmler daha avantajlıdır. Bunun sebebi ise; daha kısa bir sürede insanlara ulaşmasıdır. Örneğin; bir kitabı okumak günler alabiliyorken, film izlemek ortalama iki saat kadar sürer.

 İzleyici filmler sayesinde birçok kazanım elde eder. Bilmediği bir olayı öğrenir. Tarihi öneme sahip kişi ya da olgular hakkında fikir edinir. Birden fazla duyguyu da yaşayabilir. Belki de ufku açılır. Son zamanlarda en çok duyulan etki de bir filmden esinlenip yollara düşme olayıdır. Aniden otobüs bileti veya uçak bileti satın alıp; yollara düşen çokça insan vardır. Bilindiği üzere, sinemanın insanlara katkısı sonsuzdur. Filmlerde önemli olan; insanlarda duygu ve düşünceleri ortaya çıkarmasıdır. Aynı zamanda öğretici özelliğe sahip olmalarıdır.

 Hangi Filmler İzlendiğinde İnsanları Ansızın Maceracı Yapıyor?

 Kaybedenler Kulübü Yolda: 15 Mart 2018 tarihinde vizyona girdi. Kaybedenler Kulübü filminin devamı niteliğindedir. Kadıköy’de yaşayan iki arkadaşın Olimpos’a yolculuğu ve yaşadıkları olaylar anlatılır.

 Eat Pray Love: Julia Roberts’ın başrol oyunculuğunu üstlendiği film, çeşitli ülkelerde geçer. Mutsuz olan Liz, her şeyini geride bırakır ve bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Öncesinde İtalya’da pizza yapmayı öğrenir. Farklı tatlardan zevk aldığını keşfeder. Hindistan’da Budizm ile tanışır. Dua eder, yoga yapar, iç sesini dinler ve huzuru içinde bulur. Bali’de ise; gerçek aşkı yaşar.

 Wild: 2014 yapımı filmin başrol karakteri Cherly isimli kadındır. Geçmişten beri yaşadığı olumsuz durumların etkisinden kurtulmak için, uzunca bir yürüyüş planı yapar. Kıta değiştirip, kendini Pasifik Sırtı Patikası’nda bulur. Filmde Cherly’nin, yolculuk boyunca maceraları ve kendisiyle olan barışını nasıl kazandığı anlatılır.

 In July: Bir Fatih Akın filmidir. Almanya’da yaşayan Daniel, aşık olduğu kızın peşinden gider. Yolculuğunun başlangıcı Almanya’dır. Varması gereken yer ise; İstanbul’dur. Bunca kilometrelik yolda başına gelmeyen kalmaz. İtalya, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerden geçen Daniel’in yaşadıkları anlatılır. Aynı zamanda filmin geçtiği ülkelerin kültürel özelliklerine de vurgu yapılmıştır.

 Out Of Africa: Danimarka’da yaşan Karen ve Bror, evlenmeye karar verirler. Bror’un maddi sıkıntıları vardır. Daha az para harcayabilecekleri bir yerde yaşama hayali kurarlar. Böylece Afrika’ya taşınırlar. Karen ve Bror’un Afrika’daki maceraları konu edilmiştir.

 The Motorcycle Diaries: Che ve arkadaşlarının 1950’li yıllarda Güney Amerika’ya yolculuğu anlatılır. Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili gibi ülkelere motosiklet ile gidilmiştir.

 American Honey: 2016 yapımı bir filmdir. Star, cesur bir kızdır. Jack adında bir kişiyle tanışır. Amerika’nın orta kesimlerinde dergi satmak için, ikisi birlikte uzun bir yolculuğa çıkarlar. Star’ın burada yaşadığı olaylar ve onun yeni aşkı anlatılır.

 The Beach: 2000 yılında vizyona girmiştir. Richard başrol oyuncusudur. Hayatın anlamını bulmak için; Amerika’dan Tayland’a gider. Burada yaşlı bir gezgin ile tanışır. Yaşlı gezginden öğrendiği en önemli şey; keşfedilmemiş bir adanın olduğudur. Bu adayı bulmak için tekrar yollara düşer.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir