Güneydoğu Anadolu, terör sorununda yaşanan olumlu gelişmelerin de yardımı ile bilhassa son dönemlerde turizm gelişmeye başlamıştır. Aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok sayıda cazip tatil güzergahı da yer alır. İşte bunların başında GAP rotası gelir. Esas olarak GAP özel bir etkinliğin adı değildir. Ancak bu bölgeyi içerisine alan illerin gezilmesi ve bu şehirlerin tanınması adına son derece keyifli bir gezi olacağı kesindir.

Buna ek olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi inanç turizmi bakımından da son derece popüler bir bölgedir. İşte bunların başında da Şanlıurfa Balıklıgöl gelir. Bu bölgeyi ziyaret eden kimseler derin bir manevi huzur içerisinde olacaktır. Ayrıca bu şehirlerde görülmeye ve keşfedilmeye değer yerler arasında çok sayıda tarihi yer ve doğal güzellik de vardır. Bilhassa GAP sayesinde bu bölgede turizm geliştirilmiş ve turizm gelirleri ciddi oranda artırılmıştır.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Bir Tatil Yeri Olarak Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tatil yapılacak yerlerden bir tanesi de şüphe yok ki Mardin’dir. Bilhassa taş evleri ve sıra geceleri gibi popüler ögeler barındıran Mardin, bazı gezginler tarafından Endülüs Bölgesinin en ünlü şehirlerinden bir tanesi olan Granada’ya da benzetilir. Öte yandan Mardin, ciddi manada tarihin konuştuğu bir şehirdir. Bu şehirde yapılacak bir tatilde, muhakkak Mardin müzesi ve Mardin Dara Harabeleri gezilmelidir. Öte yandan inanç turizmi bakımından son derece önemli bir yere sahip olmasıyla beraber tarih turizmi açısından da Mardin Dayrülzafaran Manastırı son derece önemli bir yere sahiptir. Dayrülzafaran, halen daha dimdik ayakta duran hali ile pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeker.

Güneydoğu’ya Nasıl Gidilebilir?

Güneydoğu Anadolu’ya yapılacak olan gezilerde kara yolu, hava yolu ve demir yolu tercih edilebilir. Ancak en sık tercih edilen hava yoludur. Ne de olsa Türkiye’nin en büyük şehirlerinden sadece bir buçuk saatlik bir yolculuk yapılınca bu şehirlere ulaşılması mümkün olacaktır. Güneydoğu’daki pek çok ilde havalimanı mevcuttur. İşte bu iller arasında en işlek hava meydanlarına sahip olanlar ise Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin’dir. Bununla beraber daha farklı hava meydanı seçenekleri olsa dahi ağırlıklı olarak bu dört meydan tercih edilmektedir. Bu illere Ankara, İzmir ve İstanbul’dan direkt ve diğer illerden aktarmalı uçuşlar icra edilir. Uçuş süreleri hangi ilden başlandığına göre de değişkenlik arz edecektir.

Adıyaman’da Tarih Dolu Bir Tatil

Adıyaman da unutulmaz bir Güneydoğu tatili vaat eder. İşte bu unutulmaz tatilin en önemlilerinden bir tanesi de Nemrut Harabeleri’dir. Nemrut Harabeleri, Bu bölgede yaşamış olan Kommagene Krallığı’na ait olduğu bilinen harabeler sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de ilgisini çeker. Aynı zamanda Türkiye’nin pek çok tanıtım videosunda da bu harabeler yer alır. Öte yandan bu harabelerin yer aldığı Nemrut Dağı da başlı başına bir doğa harikasıdır. Bu anlamda turistik bakımdan inanılmaz bir potansiyeli mevcuttur. Buna ek olarak Adıyaman Müzesi de bu şehirde görülmesi icap eden yerlerden bir tanesidir. Adıyaman Müzesi’nde de bu gibi tarihi değerlere dair pek çok iz görmek mümkün olacaktır. Öte yandan çok sayıda kale ve antik mezarlar ile antik kentler de bu şehrin tarih dolu sınırları içerisinde görülmesi gereken yerlerdir. Öyle ki dağlara kazınmış birtakım eski anıtlar dahi gezginleri cezbedecektir.

Kültürün Her Yerinden Fışkırdığı Şehir Diyarbakır

Diyarbakır da çok sayıda kültürel değeri barındıran Güneydoğu Anadolu şehirleri arasında yer alır. Bu şehir çok sayıda ünlü isme de ev sahipliği yapmıştır. İşte bu ünlü isimlerden bir tanesi de ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’dır. Tarancı’nın yaşantısını merak edenler ve hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler bu şehirde yer alan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi’ni ziyaret ederek unutulmaz hatıralar biriktirebilir ve bu meraklarını giderebilirler.

Aynı zamanda Diyarbakır, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri ve Diyarbakır Surları gibi bazı değerlere de sahiptir. Hevsel Bahçeleri ve çevresindeki verimli topraklar muhakkak görülmeye değerdir. Ne de olsa Mezopotamya olarak adlandırılan ve insanlığın beşiği olan bu bölgede yürümek dahi başlı başına bir heyecan sunacaktır. Nihayetinde Dİyarbakır Arkeoloji Müzesi de gezginler tarafından görülmelidir. Özellikle arkeoloji ve tarih meraklılarına bu müze çok şey vaat edecektir.

Güneydoğu’nun İncisi Gaziantep

Gaziantep, sadece eski dönemlere ait değerleri ile ön plana çıkan bir şehir değildir. Gerçekten Kurtuluş Savaşı dönemlerine de damgasını vurmuş bir şehir olan Gaziantep, isminin başındaki Gazi Unvanını da buradan almıştır. Aynı zamanda bu şehirde yer alan Şahinbey Savaş Müzesi de görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Buna ek olarak Gaziantep Kalesi, Gaziantep Hamam Müzesi ve Gaziantep Elif Anıt mezarı da görülmeye değer yerler arasında bulunur. Gaziantep şehir merkezi bölgesi de pek çok yeri ile gezilip görülmeye değer yerler arasında yer alır. Nihayetinde Gaziantep’in doğal güzellikleri de görenleri kendine hayran bırakacak türdendir. Şöyle ki, bu şehirde yer alan Rumkale herkes tarafından görülmeye değerdir. Ayrıca Zeugma Mozaik Müzesi de dünyaca ünlü değerlerden bir tanesidir.

Eşsiz Şehir Şanlıurfa

Şanlıurfa da kültür mirası bakımından oldukça popüler bir tarih rotası olarak bilinir. Ne de olsa çok sayıda dikkat çeken yer vardır ve bunların başında sular altındaki kent olarak da nitelendirilen Şanlıurfa Halfeti yer alır. Bu kent, 2000 yılının başında GAP kapsamında inşa edilmiş olan Birecik Barajı’ndan dolayı sular altında kalmıştır. Ancak halen daha ününü korumaya devam etmektedir. Öte yandan bu şehrin saklı cennet olarak adlandırılması da söz konusudur. Nihayetinde Şanlıurfa Kalesi ile Şanlıurfa Balıklıgöl de görülmesi gereken yerler arasındadır. Bilhassa Balıklıgöl en çok turist çeken inanç turizmi merkezlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda bu bölgenin en önemli değerlerinden bir tanesinin siyah gül olduğu ve bu gülün tohumlarının başka hiçbir yerde çiçek açmadığı da bilinmeli ve bu eşsiz çiçek mutlaka görülmelidir.

Şırnak Gezilecek Yerler

Terör sorunlarından dolayı Şırnak turizm alanında çok da gelişebilmiş bir şehir haline gelememiştir. Ancak son dönemlerde bu şehrin turistik potansiyelinin artmasına yönelik çalışmalar da son hız devam etmektedir. İşte bu kapsamda mevcut olan tarihi eserlerin başında ilk olarak Cizre Kalesi gelir. Cizre Kalesi’ne ek olarak bu şehirde çok önemli bir manevi değer olarak nitelendirilmesi mümkün olan Hazreti Nuh Türbesi de ziyaret edilmesi icap eden yerler arasında yer alır. Nihayetinde çok önemli bir diğer tarihi değer olan Cizre Abdaliye Medresesi de görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Güneydoğu Anadolu’ya Demir Yolu ile Gitmek İyi Bir Fikir mi?

Güneydoğu Anadolu, elbette tren ile de gezilmesi mümkün olan yerlerden bir tanesidir. Bu bölgeye GAP Turu icra eden trenler olmak ile beraber Türkiye’nin en önemli tren hatlarından bir tanesi olan Kurtalan Ekspresi ile de bu bölge son derece keyifli bir şekilde gezilebilir. Aynı zamanda bu trenlerde yer alan yataklı ve kuşetli vagonlarda seyahat etmek de mümkün olacaktır.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir