Eskişehir tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü sayılan bir şehirdir. Geçmişi Frigyalılara kadar dayanan Eskişehir, antik kent kalıntılarına da sahiptir. Ayrıca birçok müze ve tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’de bu nedenle gezip görülebilecek birçok yer vardır. Siz de hemen yanı başımızda olan şehre uçak ya da otobüs biletinizi alarak seyahat edebilirsiniz.

 Eskişehir’de Görülebilecek 8 Yer

 1. Sazova Bilim Parkı

 Son zamanlarda Eskişehir’de birçok park yapıldı. Fakat bunlar arasında biri biraz daha farklı ve mükemmel görünüme sahip. Bilim Sanat parkı olarak da bilinen, Kütahya yolu üzerinde bulunan Sazova parkı gezip görebileceğiniz yerler arasına yer almaktadır. Özellikle ailenizle beraber çok keyif alabileceğiniz son derece geniş bir alandan oluşuyor. Ayrıca parkın içerisinde herkesin ilgisini çekebilecek bölüm mevcut.

 2. Tarihi Odunpazarı

 Eskişehir’in en eski yerleşim merkezi tarihi Odunpazarı bölgesidir. Bu bölgede gezip görebileceğini birçok tarihi konak, müze bulunmaktadır. Daha birçok gezilecek tarafı olan tarihi Odunpazarı’na, Eskişehir’e giderseniz mutlaka gitmelisiniz.

 3. Kurşunlu Camii

 Kurşunlu cami de Odunpazarı bölgesinde yer almaktadır. 1525 yılında Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrin en önemli dini yapılarından biri olan Kurşunlu Camiye, Eskişehir’e yolunuz düştüğü an görüp gezmelisiniz.

 4. Hayvanat Bahçesi

 2017 yılında faaliyete geçen hayvanat bahçesi, Eskişehir’in en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında yer almaktadır. Sazova Parkı içerisinde yer alan hayvanat bahçesinde eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız.

 Eskişehir hayvanat bahçesi içerisinde penguen, mirket gibi hayvanlar bulunmaktadır. Papağan evi de hayvanat bahçesinde en çok tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Eskişehir’e uçak veya otobüsle uğrarsanız mutlaka gezmeniz bir yer de Eskişehir hayvanat bahçesidir.

 5. El Sanatları Çarşısı Atlıhan

 Şehrin tarihi bir turistik noktası da el sanatları çarşısıdır. Eskiden han olarak kullanılsa da günümüzde restore edilerek el sanatları çarşısına dönüştürülmüştür. Odunpazarı bölgesinde yer alan çarşıda lületaşlardan yapılmış birçok eşya bulabilirsiniz. Hediyelik eşya konusunda zengin olan bu çarşıya, Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Kültür anlamda farklı bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

 6. Balmumu Heykeller Müzesi

 Yine tarihi Odunpazarı bölgesinin, tarihi bir evinde yer alan balmumu heykeller müzesi de görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Geçen yıllarda açılan müzede Yılmaz Büyükerşen ile öğrencilerinin yaptığı balmumu heykeller sergileniyor.

 7. Şelale Parkı

 gezilecek yerlerden biri olan bu mekanı çocukların özellikle çok sevdiğini söyleyebiliriz. Sadece manzarası için bile gezip görülecek yerler arasında yer alıyor. Yolunuz Eskişehir’e düşerse burayı da mutlaka görmelisiniz.

 8. İki Eylül Caddesi

 Eskişehir’in tam orta kısmında yer alan bu cadde yapısal olarak İstiklal caddesine benziyor. Yine araç trafiğine kapalı olan bu yeri de görmeniz sizin açınızdan farklılık olacaktır.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir