Eskişehir bünyesinde bulundurduğu zenginlikle ile ülkemizin gezilmesi gereken yerlerinde üst sıralardadır. Birçok önemli şehirden ulaşımının basit olması da gitmeyi kolaylaştıran etkenlerden bir tanesi.

 Eskişehir’e gidebilmek için almış olduğunuz uçak bileti ile Hasan Polatkan Havalimanı’na gelebilir, oradan da kolay bir ulaşım sağlanabilir ve ayrıca otobüs bileti satın alarak otobüsle de seyahat etmeniz mümkündür. Tam bir öğrenci şehri olması nedeniyle fazla sayıda eğlence mekânı barındıran Eskişehir’de sizin için de eğlenmek için harika mekânlar olacak ve gezecek yerler bulacaksınız.

 Eskişehir’de Gezilmesi Gereken Yerler

 1. Odun Pazarı Evleri

 Eskişehir’in en güzel bölgelerinden biridir Odun Pazarı Evleri. Osmanlı mimarisinin harika örneklerinden biri olan bu evler şehrin de en eski binaları olma özelliğini taşıyor. Bu da bize gezip dolaşmak için güzel görüntüler hazırlıyor.

 Bu bölgede kısa bir süre önce yapılan yenileme çalışmalardan sonra burası daha büyüleyici bir hâl aldı. Bu binaların genel işlevi butik otel, kafe, restoran, müze vb. olmasına karşın hâlâ konaklama için kullanılanları da bulunmakta.

 2. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

 Eskişehir’in içinden geçen Porsuk Çayı Sakarya Irmağı’nın en uzun kollarından birisidir. Porsuk Çayı eğer daha önce Eskişehir’in bir haritasına göz gezdirdiyseniz şehrin birçok yerinden geçtiğini görürsünüz. “Adalar” olarak bilinen bölge bu yerlerin en çok bilinenleri arasındadır.

 Porsuk Çayı etrafında birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz. Eğer bahar ve yaz aylarında uğrarsanız burada yapılan gondol ve bot turları gezinize ayrı bir güzellik katacaktır.

 3. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

 Sazova Parkı Eskişehir’de yapılan birçok farklı parktan bir tanesi fakat en çok bilineni de aynı zamanda. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunan bu parkın tam ismi ise Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’dır. İçinde birçok farklı, büyük ve eğlenceli bölümler barındıran bu park çocuklu aileler için vazgeçilmez yerlerden bir tanesidir.

 Korsan Gemisi, ETİ Sualtı Dünyası, Masal Şatosu, Türk Dünyası Kültür Merkezi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk gibi güzel ve eğlenceli bölümü içinde barındırıyor ve Eskişehir’e ayrı bir tat katıyor.

 4. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

 Eskişehir’in tarihi ve önemli dini yapılarından bir tanesi olan ve Odun pazarı bölgesinde yer alan Kurşunlu Camii bu bölgenin en önemli yerlerinden birisidir. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılan külliyenin cami kısmı halen işlevini sürdürmektedir.

 Lületaşı Müzesi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, El Sanatları Çarşısı ve Sıcak Cam Üfleme Atölyesi de külliyenin hizmet veren diğer bölümleri arasında bulunmakta.

 5. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

 Gezilmesi gereken yerler söylendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri hayvanat bahçesidir. Mayıs 2017 Sazova Parkı’nın içine açılan Eskişehir Hayvanat Bahçesi ’de şehrin son dönemdeki en popüler gezi noktalarından bir tanesi haline geldi. Özellikle çocuklu ailelerin gözdesi durumunda ve vakit geçirmek için birebir olduğu söylenmekte.

 Hayvanat bahçesi penguen, lemur ve mirket gibi farklı canlı türlerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Tropik Merkez, Papağan Evi ve Japon Bahçesi’ de parkın en gözde ve dikkat çekici noktalarından.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir