Elektronik biniş kartı, ilk defa 2011 yılında İspanya’da devreye giren ve ülkemize ilk olarak 2016 yılında gelmiş; Havaalanında kaybolan zamanın önüne geçmek amacıyla yolculara kullanım kolaylığı sağlayan bir çeşit kare kod olarak bilinmektedir. Kullanacağınız Havayolu şirketinin internet web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilen bu sistem, bilet satın alımından tutun, Check-in’e kadar fayda sağlıyor. Gerçek isim ve kimlik bilgilerinizi kullanarak siz de zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde rezervasyon işlemlerinizi halledebilir, havaalanında boşa zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlayarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de Kullanılıyor mu, Hangi Firmalarda Aktif?

Türkiye’de 2016 yılından beri yaklaşık 210 milyona yakın insanın kullandığı elektronik biniş kartı sistemi, hala aktif ve başarılı bir şekilde kullanıma açık ve devam ediyor. Ülkemize gelişinin ilk yılında sistemin yeniliği sebebiyle yolcular tarafından oldukça az kullanılan elektronik biniş kartı sistemi, daha sonra havayolu firmalarının mobil uygulamalarını geliştirme yoluna gidişiyle beraber, oldukça sık ve aktif olarak kullanılan bir sistem haline geldi. Ülkemizde artık hemen hemen her havayolu şirketinin bünyesine barındırdığı bir sistem haline gelen elektronik biniş kartı sistemi, oldukça güvenli ve zaman zaman havayolu firmalarının internet kullanıcılarına özel yaptığı indirimler ile birlikte oldukça avantajlı bir hale gelebiliyor.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Elektronik Biniş Kartı Nasıl Oluşturulur, Firmalar Arasında Fark Gösterir mi?

İlk olarak birçok havayolu firmasının ev sahipliği yaptığı elektronik biniş kartı sistemi, yüksek çoğunlukla birçok şirket tarafından aynı yıl devreye sokulduğundan genel olarak fark göstermemektedir. Oldukça kolay bir kayıt sisteminden sonra siz de rahatça elektronik biniş kartınızı oluşturabilirsiniz.

1. İlk olarak yapmanız gereken adım, kullanacağınız havayolu şirketinin internetten ulaşabileceğiniz web sitesi ya da uygulama marketlerden indirebileceğiniz mobil uygulamasına ulaşın ve Check In işlemine başlayın.

2. Daha sonra gerçek kimlik bilgilerinizi sisteme onaylatarak Check In’e uygun uçuşları aratmaya başlayın.

3. Seçtiğiniz uçuşa tıklayarak ve yönergeleri takip ederek Check In işleminizi tamamlayın.

4. Check In işleminizin tamamlanmasından sonra, karşınıza e-posta veya telefon numaranızın istendiği bir menü gelecek. Bu menüye de doğru bilgileri girerek girdiğiniz e-posta veya telefon numaranıza mobil giriş kartınızın linkinin gelmesini bekleyin.

5. Gelen linke tıklayarak mobil biniş kartınıza ulaşın. Bagajınız olmadığı takdirde kolayca görevlilere göstererek uçağa biniş yapabilirsiniz.

Elektronik Biniş Kartı Güvenli mi?

Elektronik biniş kartı; havayolu firmaları tarafından kullanıcılara sunulan ve yalnızca zamandan tasarrufu hedefleyen bir çeşit sanal sistemdir. Bunun yanı sıra her yıl milyonlarca insana sorunsuz ve güvenli bir şekilde hizmet vermesi de bir kanıt olarak gösterilebilir. Olası istisna durumda ve yaşayabileceğiniz olumsuz bir senaryoda hemen kullandığınız havayolu firmasının müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet sitesi üzerinden iletişime geçerek sorununuzu çözebilir, hatta merak ettiklerinizi rahat bir şekilde sorabilirsiniz.

Elektronik Biniş Kartı Tek Kullanımlık mıdır?

Elektronik biniş kartı, sizi belgelerden sıralardan kurtaran, uçuşunuza dair size özel bir kod vererek sıra beklemeden uçağınıza ulaşmanızı sağlayan bir kare kod sistemi olarak öne çıkıyor. Normal bir uçuşta yapacağınız tüm belgeler, sıralar ve numaralar; havayolu firmanızın size vereceği o kare kod içerisine barınmaktadır. Bu sayede sıra beklemeden ve belgesel işlemlerle uğraşmadan uçağa ulaşılabilmektedir. Her bir uçuş için (gidiş-dönüş bilet almadığınız takdirde) yalnızca bir kare kod size verilmektedir. Aynı kare kodun ikinci defa kullanımına zaten mobil uygulama izin vermeyecek, kodunuzu iptal edecektir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir