Dünya’da hükümetler tarafından girişi yasaklanan pek çok gizemli bölge bulunur. İşte dünyada girilmesi yasak olan bölgeler;

1- Eglin Hava Kuvvetleri Üssü, ABD

Eglin Hava Kuvvetleri Üssü, Valparaiso, Florida’nın yaklaşık 4 mil (4.8 km) güneybatısında bulunan bir Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri üssüdür.

Eglin’deki ana ünite, Hava Kuvvetleri Malzeme Komutanlığı Hava Silahlandırma Merkezine tahsis edilen 96. Hava Taban Kanadı’dır (96 ABW). 96 ABW, hava mühendisliği, personel, lojistik, iletişim, bilgisayar, medikal ve güvenlik dahil olmak üzere, küçük bir şehrin tüm hizmetlerinin yanı sıra, geleneksel askeri hizmetlerle birlikte Hava Silahlandırma Merkezi ve diğer kiracı birimleri de desteklemektedir.

Eglin AFB, 1935’te Valparaiso Bombalama ve Topçu Üssü olarak kuruldu. Ancak ABD bu hava üssüne askeri personel haricindekilerin girişini yasaklamıştır.

2- Mezhgorye, Rusya

Mezhgorye Rusya’da kapalı küçük bir kasabadır ve kasabada yaşayan insanların Yamantaw Dağı çevresinde çok gizli gizli işler yaptığını ve kasabanın 1979 yılına kadar halkın dikkatini çekmediği söylenmektedir. Yamantaw Dağı, 1.640 metre yüksekliğindedir. Bu dağda, büyük bir nükleer programın ya da büyük bir kömür deposunun bulunduğu söylenir. Yamantaw Dağı, aynı zamanda Güney Ural Dağları’nın en yükseğidir. Buraya girişler Rusya tarafından yasaklanmıştır. Boris Yeltsin döneminde, Rusya burada iki askeri kale inşa etti, ancak bölgeye girenlerin ne olduğu akıbeti hala sırrını koruyor.

3- Vatikan Gizli Arşivleri, Vatikan

Aslında, Vatikan Gizli Arşivleri adı dışında çok gizli değildir. Odada görmek istediğiniz arşivleri kontrol edebilirsiniz. İlk olarak, ziyaretçiler bazı dosyaları görüntülemek için birtakım prosedürleri yerine getirmek durumundadır. Yapılacak bu işlemlerden sonra görüntülenmek istenen belgeler Vatikan yönetim personeli tarafından hizmetinize sunulacaktır. Ancak, Vatikan Gizli Arşivlerinde ziyaretçilerin okuyamayacağı ve inceleyemeyeceği arşivler bulunur. Bu arşivlere giriş Vatikan tarafından yasaklanmıştır ve girenlere ağır cezalar verilmektedir.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

4- Moskova Metrosu 2, Rusya

Moskova Metrosu 2’nin Moskova’daki metroya paralel bir metro sistemi olduğu ve Stalin döneminden bu yana inşa edilmeye başlandığı söyleniyor. Bazı rapora göre, Moskova Metrosu 2, şehrin kamuya açık metrosundan bile daha uzun ve 50 ila 200 metrenin altında 4 ana hat hattına sahiptir. Kremlin, Rusya Federal Güvenlik Servisi, Moskova Metrosu 2’ye girişleri yasaklamıştır. Burada çalışan personel haricinde hiç kimse metroya girememektedir.

5- 51. Bölge, ABD 

Bölge, ABD’nin batısındaki Nevada’nın güney kesiminde, Las Vegas şehir merkezinin 133 mil kuzey-kuzeybatısındaki (133 km) bir askeri üstür. Bu askeri üste CIA belgelerinde (en az 1967’den beri) yer verilmemiştir. 51. Bölge, merkezinde, Groom Gölü’nün güney kıyısında yer alan büyük bir gizli askeri hava alanıdır. Temel amacı, deneysel uçak ve silah sistemlerinin geliştirilmesini ve test edilmesini desteklemektir. ABD hükümetinin zar zor kabul ettiği üssü çevreleyen yoğun gizlilik, 51. bölgeyi gizemli hale getirmiştir. Buraya girişler Hükümet ve Askeriye tarafından yasaklanmıştır.

6- Bureau 39, Kuzey Kore

Bureau 39 adlı oda, 39 numaralı büro olarak da isimlendirilmektedir. Kuzey Kore’nin en gizli örgütünün faaliyet gösterdiği bu odada, özellikle Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, devletin en gizemli meselelerini ve hadiselerini masaya yatırır. Bu oda aslında 1970’lerin sonunda Kim Jong 2’in gizli para çekme bürosu olarak inşa edilmiştir. Ancak günümüzde devletin en derin meselelerinin görüşüldüğü odadır. Buraya devlet erkanı ve birkaç önemli devlet görevlisi dışında girmek yasaktır. İçeri girmenin cezası ise ölümdür.

Bu gizemli oda hakkında çok az bilgi bulunur. Yaratılan komplo teorilerine göre Kuzey Kore devleti bu oda üzerinde yabancı ülkelerde yer alan gizli banka hesaplarını kontrol etmekte ve uyuşturucu ticareti yapmaktadır.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format