Diyarbakır surları Çin Seddi’nden sonra en uzun yapılardır. Diyarbakır surlarının yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bölgenin yerli halkı olan Huriler tarafından yapıldığı görüşü yaygındır. Bizans imparatoru Costantinus tarafından yenilendiği kesin kaynaklarda yer alan bir bilgidir. Diyarbakır surları iç kale ve dış kale olarak 2 kısımdan oluşur. İç kalenin bulunduğu alan ilk yerleşim alanıdır. Dış kalenin uzunluğu 5.5 km uzunluktadır. Surlardan dışarı toplamda 4 kapı açılır.

Surlardan Dışarı Açılan Kapılar

Surlardan dışarıya 4 kapı açılır. Dış kale kapıları kuzeyde dağ kapı diğer adı Harput kapısıdır. Güneyde Mardin kapı batıda Urfa kapı doğuda yeni kapıdır. Bu 4 kapı haricinde Cumhuriyet döneminde açılan çift kapı ve tek kapı vardır. 4 kapıdan şehre girilir. Bu kapıların yanında hamamlar vardır. Şehre girmek isteyenler önce bu hamamlarda yıkanır ve öyle şehre girerlerdi. Güneşin doğması ile birlikte kapılar açılır Güneşin batması ile beraber kapılar kapanırdı.

Surların Üzerinde Bulunan Burçlar

Surların üzerinde bulunan burçlar Yedi Kardeş, Evli Beden, Nur, Keçi, Kral Kızı ve Akrep burçları en bilindik burçlardır. Toplamda 82 burç vardır. Bu burçlarda askerlerin kaldığı yerler, depolar ve aynı zamanda estetik bir mekandır. Surların üzerinde çift başlı kartal, atlar gibi hayvansal figürler vardır. Burçlar iki katlı, üç katlı ve dört katlıdır. Burçların üst katları savunma amaçlı kullanılmıştır.

Diyarbakır Surlarının Üzerinde Bulunan Motifler Hangi Devletlere Ait?

Diyarbakır surları çok köklü bir tarihe dayandığı için birçok devlet ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Surlar üzerinde 12 devlete ait kitabeler vardır. Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Mervaniler, Büyük Selçuklular, Şam Selçukluları, İnallılar, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyubiler, Akkoyunlular, Osmanlılar. Surlar üzerinde bulunan motiflerde bitkisel, hayvansal ve geometrik figürler vardır. Surlar üzerinde bulunan burçlarda, motiflerde Roma ve Bizans kültürü, Türk İslam kültürü, Arap ve Selçuklu kültürü izleri bulunmuştur. Birçok medeniyeti yansıtan bu yapı hala ayakta ve görülmeye değer bir yapıdır.

Surların Yapım Malzemesi Nedir?

Surların yapım malzemesi siyah bazalt taşıdır. Dış cephe yüzeyleri değişik motiflerde yontu ve iç cephe yüzeyleri daha az işlenmiş kaba yapım yontular ile yapılmıştır. Surların yapımında kullanılan harçlar kum ve kireç karışımından yapılmıştır. Diyarbakır surları bazalt taşından yapıldığı için İstanbul surlarından daha sağlam ve dayanıklı olmuştur. Diyarbakır surları aynı zamanda bir müze mekanıdır ve dünyada emsali olmayan surlardandır. Diyarbakır surlarını daha gösterişli yapan Selçuklu ve Artuklulardır.

Surların Efsanesi

Efsaneye göre Diyarbakır ve Harput kalesi aynı zaman diliminde 2 kardeş tarafından yapılmıştır. Diyarbakır surlarını yapan kişi sur harcını yumurta akıyla karıp yapmıştır. Harpu kalesini yapan kardeşi kalenin harcını süt ile karıp yapmıştır. Bu ustalar ölümsüzlük suyu içtikleri için hiç ölmemişler. Bazı dönemlerde kalkıp surlara ve kaleye bakıyorlarmış. Efsaneye göre ne zaman bu surlar ve kale yıkılırsa kıyamet o zaman kopacak deniyor. Diyarbakır surları tarih boyunca birçok kuşatmaya ve saldırıya maruz kalmıştır.

20. yüzyıldan sonra Diyarbakır nüfusunun artması ile birlikte surların içine sığmayan halk surların dışına yerleşmeye başlamış ve buda Diyarbakır’ın o efsane tarihine ve dokusuna zarar vermiştir. Diyarbakır surları Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Diyarbakır surlarını korumak ve yapılan restorasyon çalışmalarına imkan sağlamak için sur çevresinde bulunan iş yerleri yıkıldı. Surların çevresinde bulunan bazı iş yerlerinin yüksek dolgu yapmasından dolayı surları kapattığı ve bu yüzden sur etrafında iş yerine izin verilmeyeceği belirtildi.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir