Mersin, her biri birbirinden ilginç olan, adını bile duymadığımız, birçok tarihi yerleşim mekanlarına ve doğa üstü güzellikteki, doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca mersin bölgesinin jeolojik yapısından dolayı da ilginç oluşumlar ve fazla sayıda mağara bulunmaktadır.

 Silifke yakınlarında yer almakta olan, yer altı derelerinin karstik yapıları aşındırmasıyla kimyasal olan erozyonlar oluşmuş, tavan çökmüştür. Bu çöküntüler sonucunda da cennet ve cehennem mağaraları oluşmuştur. Bunlara cennet ve cehennem mağaraları ya da cennet ve cehennem obrukları da denmektedir.

 Bu bölgede sık olarak rastlanan ve diğer adı da korykos olarak bilinen bu oluşumlardan en büyüğü olarak da cennet obruğu göze çarpmaktadır. Siz de bu obrukları yerinde görmek istiyorsanız, otobüs bileti ya da uçak bileti alarak hemen ziyaret edebilirsiniz. Doğal olarak oluşmuş olan bu obruklar Mersin’in Narlıkuyu beldesinde yer almaktadır. Narlıkuyu beldesi de Silifke ilçesine bağlıdır. Mesafeleri yetmiş beş metre olan bu obruklara tek bir bilet alarak giriş imkanına sahip oluyorsunuz.

 Cennet Obruğu Nasıldır?

 Çukurun derinliği yetmiş metre iken genişliği ise yüz on metre civarındadır. Çapı iki yüz metre uzunluğunda olan cennet obruğunun dört yüz elli iki tane de antik olan merdiveni bulunmaktadır. Bu merdivenler sayesinde obruğun aşağısına kadar kolayca inebiliyor, bu harika yapıya tanıklık edebiliyorsunuz.

 Ancak yanınızda mutlaka su bulundurmanız, çıkarken en gerekli ihtiyaçlardan biri olacaktır. Cennet obruğunun basamaklarından ilk indiğinizde sizleri harika bir yeşillik karşılıyor. Bu yeşil alan o kadar güzel ki, birçoklarına göre cennet denmesinin sebepleri arasında yer almaktadır. Bu obruğun güney yamacında derinliği yaklaşık yüz otuz beş metre olan bir mağara bulunuyor. Mağarada Akdeniz’e ulaşan bir dere olduğu da söylenmektedir. Girişte ise sizi küçük bir şapel karşılıyor.

 Cennet obruğunun merdivenlerini üç yüz tane indiğinizde sizi bir kilise karşılıyor. Bu kilisenin Aziz Paulus adlı bir kişi tarafından Meryem Anaya ithaf olarak yaptırdığı yazıyor. Özellikle bölgede ziyaret amaçlı gelen Hristiyanların ilgisini çekmektedir. Bu nedenle Meryem Ana Kilisesi inanç turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir.

 Cehennem Obruğu

 Cennet obruğunun oluşum sebeplerinden dolayı oluşmuş olan bir diğer obrukta cehennem obruğudur. Cennet obruğundan daha dar bir alan kaplamaktadır. Çukurun derinliği yüz yirmi sekiz metre iken, ağız kısmının çapı da yetmiş beş ve elli metredir. Fakat bu çukura inmek mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni kenarlarının içe bükük olmasından kaynaklanır.

 Cehennem obruğunun çevresi tellerle kaplıdır. Ancak kenarlardan izlenebiliyor. Fakat meraklı olan dağcılar özel olarak izin alarak bu obruğun aşağı kısmına inebilmektedir. Bu cehennem obruğu çeşitli mitolojik hikayelere de sıkça konu olmuştur. Hikayeye göre yüz başı olan bir ejderha olan Typhon, büyük Tanrı Zeus ile çatışmalara girmiş ve onu bir keresinde yenip mağaraya kapatmıştır. Siz de bu antik çukurları görmek isterseniz Mersin’e gidebilirsiniz.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir