Dünyanın en hızlı, rahat ve konforlu ulaşım araçlarından biri uçak yolculuğudur. Kısa süreli ve rahat bir yolculuk sağladığı için tercih edilir. Diğer ulaşım araçlarıyla kıyaslandığında kaza riski ve oranı daha düşüktür. İlk uçak yolculuğu tüm insanlarda tedirginlikler yaratır. Diğer ulaşım çeşitleri gibi, uçak seyahatlerinde bilinmesi gereken önemli hususlar bulunuyor.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Uçak Bileti Satın Alma

Öncelikle uçak bileti satın alırken ekonomik bir fiyata seyahat edilmek isteniyorsa, kısa bir araştırma yapılmalıdır. Uçak yolcuğunun tarihinden bir kaç ay önce alınan biletler genellikle indirimli satılabilir. Uçak bileti satan web siteleri araştırılmalı ve karşılaştırılmalıdır. Hangi bilet alınacağı konusunda karar verildikten sonra, uçak bileti seyahat acentesinden ya da internet üzerinden satın alınabilir.

Seyahat Esnasında Alınabilecek Bagaj Önerileri

Yolcular seyahat esnasında yanlarına iki çeşit bagaj alabilirler. Bu bagajlardan ilki 15-20 kiloyu geçmemelidir. Bagaj bölümünde taşınabilir. İkincisi ise, el çantası veya sırt çantası olarak 8 kilo ağırlığına kadar olabilir. Uçağın içerisindeki dolaplara sığabilecek boyutta olmalıdırlar. Bu tür bagajlar yolcu bagajı olarak adlandırılır. Yolcu adına taşınan bu bagajlar check-in sırasında görevlilere verilir. Yolcuların seyahatte yanına alacağı eşyalar fazla değil ise sadece kabin bagajı ile de seyahat edebilirler. Taşınacak bagajlarla ilgili kurallar;

1) Her yolcu yanında sadece 1 adet poşet taşıyabilir.

2) Sıvı olarak götürülecek olan bagajlar içleri, en fazla 100 ml olan kaplarda taşınabilir.

3) Götürülecek olan bu kaplar,1 litreyi geçmemelidir. Şeffaf olan dışarıdan görülebilen, kilitli poşetlerin içerisine ayrı ayrı taşınmalıdır.

4) Güvenliğin son kontrol noktasında bu sıvı taşınan kaplar çıkartılarak x-ray cihazından geçirilmelidir.

Check-in Nedir?

Bu işlem havaalanında bagaj verme ve bilet kontrol işleminden geçme olayıdır. Bu işlem esnasında yolcunun oturacağı yeri, kimlik bilgileri, yolcunun biniş kartı kontrol edilir. Check-in işlemleri uçuş saatinden yarım saat önce kapanır. Uçuş saatinden en az 45 dakika öncesinden check-in işleminin başlatılması gerekir. Check-in sonrasında yolcu ehliyet, pasaport ve nüfus cüzdanını hazır bulundurmalıdır. Büyük gövdeli ve çift koridorlu uçaklarda seyahat edilecekse ön bölümleri ve çıkış kapılarının olduğu yer seçilmelidir. Yolcular bagajın üzerine adını, soy adını ve adresini yazmalıdır. Bu durum yolculara bagajlarının kaybolması durumunda avantaj sağlayacaktır. Bavul seçiminde ise sert ve dayanıklı bavullar tercih edilmelidir.

Uçağa Binmeden Yapılması Gerekenler

Yolcular uçuşa gelmeyecekse mutlaka 24 saat önce biletin ertelenmesi gerekir. 6 saat öncesinde yapılan ertelemelerde yüzde otuz ceza ödemek zorunda kalınır. Yolcular, kişisel güvenlikleri için eşyalarına sahip olmalıdır. Yabancı şahıslardan paket alınmamalıdır. Taşınabilir bilgisayar, cep telefonu, gibi elektronik eşyalar x-ray uygulamasından geçerken sıkıntı yaratabilir. Görevliler tarafından cihazların açılıp kapanması istenebilir. Yolcuların yanında kesici, delici, yanıcı, parlayıcı madde olmamalıdır. Tırnak makası, çakı, deodorant ve parfümler, bazı hediyelik eşyalar kargoya verilmelidir. Güvenlik kapılarından geçmeden önce saat, kemer, kalem, bozuk para gibi materyalleri x-ray bandına bırakmak için hazırlanılmalıdır. Uçuş kartındaki kapı numarasının bulunması ve bu kapının açılmasının beklemek gerekir. Uçağa direk kapıdan geçiş yapılabildiği gibi, otobüsle de yolcular ulaşım sağlanabilir. Kapıda bekleyen görevliler zamanı geldiğinde yolcuları yönlendirirler.

Uçuş Sırasında Yapılması Gerekenler

Uçağa girildikten sonra yolculuğun geçirileceği koltuk bulunmalıdır. Dolaplardan birine bagaj yerleştirilmelidir. Her türlü taşınabilir radyo, elektronik oyunlar, bilgisayar gibi cihazlar kullanılmamalıdır. Görevlilerin anlattığı şekilde kemer yolcunun beline göre takılmalıdır. Uçağın kalkış saati, yolculuk süresi ve varış saatleri görevliler tarafından anons edilecektir.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir