Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik ili kültür değerleri, tarihi değerleri ve gezilecek yerleri çokça olan bir ildir. Bu yazımızda Bilecik ilinin Osmanlı Devleti dönemi zamanlarında ne durumda olduğundan, ilçelerinin tarihi yapıtlarını ve kültür bakımından ne kadar zengin olduğundan bahsedeceğiz.

 Bilecik İli Söğüt İlçesi

 Söğüt ilçesini mutlaka duymuşsunuzdur. Osmanlı Devleti kuruluşunun ilk adımları söğütte atılmış ve kurulmuştur. Hatta o dönemlerden kalma Ertuğrul Gazi Mescidi bulunmaktadır. Tabi yapıt orijinal hali değildir 19.yy’ın sonlarına doğru Hacı Hüseyin adında biri tarafından düzenleme ve yenileme yapılmıştır. Yine de görmeye değer bir yapıt olduğu tartışılmaz.

 Hemen bir otobüs bileti alıp ve gelip gezmek için harika tarih kokan bir il ve ilçedir. Bunun dışında birçok tarihi camii ve türbelere ev sahipliği yapmaktadır. Söğüt’ün en önemli tarihi yeri Etnografya Müzesidir. Burası kentin tarihi eserlerini saklayan çok önemli bir yapıdır. 20.yy’ın sonlarına doğru restore edilmiş ve müze olarak açılmıştır. Müzede Ertuğrul Sancağı, eski giyim eşyaları, el dokuması tarihi kilim ve halılar, Osmanlı çini örnekleri ve Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkeler sergilenmektedir.

 Bilecik İli Bozüyük İlçesi

 Bozüyük Bilecik ilinin bir ilçesi olmasına rağmen ekonomi ve nüfus bakımından Türkiye’deki bazı illerden bile büyüktür. Bozüyük ilçesi Bilecik, Kütahya, Eskişehir gibi illerine çok yakın ve onların yol bakımından ortak noktaları ve kalbi sayılır. Bu ilçenin eskiden adı BOZHÖYÜK idi. Höyük adı Bozüyük’ün her yerinden görünebilen bir tepesinden gelmektedir.

 Zamanla söylene söylene Bozüyük olarak kalmıştır. Bozüyük’ün en güzel gezilebilecek yerlerinden birisi Atatürk Orman Köşkü’dür. Atatürk 1930 yılında yaptığı bir ziyarette bu köşkte ağırlanmıştır. Bozüyük’ün tam merkezinde yapılmış olan Türk Büyükleri Anıtı harika bir tarih yeridir.

 Bütün Türk Büyüklerinin isimleri geçmektedir. Bozüyük’ün bir diğer gezilecek yeri ise alışveriş merkezidir. Sarar Alışveriş Merkezi içerisinde birçok mağaza ve çocukların oynayabileceği oyun alanları bulunmaktadır.

 Bilecik İli Osmaneli İlçesi

 14. yy ‘da Osmanlı Devleti topraklarına katılmış ve 1913 yılında Osmaneli adını almış olan ilçemizde gezilip görülebilecek hem tarihi hem turistik çok güzel yerler vardır. Evliya Çelebinin de seyahatnamesinde bahsettiği Osmaneli ayvası, karpuzu ve zeytiniyle ünlü bir ilçedir.

 İlk olarak Tarihi Selçuklu Gözetleme Kulelerinden bahsedelim. Bu kule tarihi ipek yolu üzerinde bulunmaktadır. Osmaneli’nde bulunan eski yapıtlardan biride Rum-Ortodoks Kilisesidir. Restore edilmediği için biraz yıkık görüntüsü vardır ama tam bir tarihi gezilecek yer.

 Bilecik İli Kültür Değerleri

 Seyahat ederken uçak bileti alıp gelmeyi düşünüyorsanız henüz Bilecik ilimizde havaalanı bulunmamaktadır fakat havaalanı bulunan en yakın ilimize gelip oradan otobüs aracılığı ile şehrimizi gezebilirsiniz.

 ​​​​​​​Bilecik denildi mi akla ilk gelen zeybek ve kaşık oyunları ve türleri gelir. Tabi ki Bilecik ilinde de mesire yerleri bolca vardır. Sıralayacak olursak;

 Merkezde Pelitözü Göleti, Söğütte Yukarıdere mesire alanı, yine Merkezde Kent Ormanı, Pazaryerinde Küçükelmalı Göleti , Bozüyükte Tribün Mesire Alanı ve Yenipazar’da Yenipazar Göleti.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir