Ayasofya Hakkında Bilmedikleriniz

Ayasofya mimarisi, gösterişi ile günümüze kadar gelmiş önemli yapıtlardan biridir. Doğu Roma imparatorluğu zamanında yapılmış en büyük kilisedir. Ayasofya Doğu Roma imparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği kilise olmuştur.

Ayasofya’nın Anlamı Nedir?

Doğu Roma tarafından inşa edilen kiliseye kutsal bilgelik anlamı olan Ayasofya denmiştir. Tarih boyunca imparatorların ve padişahların büyük bir ilgi ve alakasına sahip olmuştur. Dünyanın en görkemli yapıtları arasında olan Ayasofya efsanelerle dolu hikayelere konu olmuştur. Kilisenin yapımı sırasında imparator Justinianos sık sık kiliseyi ziyaret edermiş. Yine bir gün kiliseyi gezerken şiddetli bir baş ağrısına tutulmuş ve o anda başını sütuna yaslamış. Baş ağrısının geçtiğini fark eden imparator dikkatle bakınca sütunda bir delik ve oradan akan göz yaşı görmüş. Bunun Tanrının kendisini iyileştirmesi için gönderilen Meryem Ananın göz yaşı olduğuna inanmış ve daha sonra halk haberdar olunca sütunu kutsal kabul etmişler. Hastalıklarının iyileşmesini isteyenler Ayasofya’ya gelmeye başlamış.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.

Ayasofya’nın Tarihi

3 kez inşa edilen Ayasofya’nın ilk inşasını İmparator Konstantios yaptırmıştır. 360 yılında yapılan kilise 404 yılında çıkan halk ayaklanması sonucu yıkılmıştır. Günümüzde ilk kiliseye ait kalıntılar bulunmamaktadır. İkinci kilise II. Theodosios tarafından 415 yılında yapılmıştır. Kilise 532 yılında çıkan Nika isyanı sonucu yıkılmıştır. Günümüz Ayasofya kilisesi İmparator Justinianos tarafından yapılmıştır. Dönemin en önemli mimarları olan İsidoros ve Anthemios tarafından yapılmıştır. Açıldığı gün imparator Justinianos kilisenin içine girerek Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilmeyi nasip ettiğin için şükürler olsun demiş ve daha sonra ey Süleyman seni geçtim diyerek bağırmıştır.

Ayasofya’nın Mimarisi Nasıldır?

Ayasofya’nın en görkemli mimarisi havaya asılı gibi duran ve her tarafı kaplayan kubbesidir. Duvarlar ve tavan rengarenk mermer ve mozaikler ile kaplıdır. İmparator Justinianos kilisenin mimarisi için Aspendos, Ephesos, Baalbek, Tarsus gibi şehirlerden antik parçalar getirtmiştir. Marmara adası, Eğriboz adası ve kuzey Afrika’dan sütunlar getirilmiştir. Ayasofya’nın tüm yüzeyleri birbirinden güzel mermerler ve mozaikler ile kaplanmıştır. Mozaiklerin yapımında altın, gümüş ve değerli taşlar kullanılmıştır. Bitkisel ve geometrik mozaikler 6. yüzyıla tasvirli mozaikler ise 7. yüzyıla aittir. 4. haçlı seferleri sırasında Latinler tarafından ele geçirilmiş ve yağmalanmıştır.

İstanbul’un Fethi ile Değişen Ayasofya

İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 29 Mayıs 1453’de fethedilmesiyle beraber Ayasofya camiye çevrilmiş ve ilk cuma namazı Akşemseddin tarafından burada kılınmıştır. Ayasofya’nın camiye çevrilmesi esnasında duvardaki mozaikler alçı ile sıvanarak kapatılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği büyük hoşgörü ile duvarlardaki insan mozaikleri kazınmamış üzerleri alçı ile kapatılmıştır. Bu sayede mozaikler dış etkiler ve tahriplerden korunmuştur. Ayasofya’nın çevresinde ki minareler inşa edilmiştir. Mimar Sinan yapılan payandaların üzerine yeni payandalar inşa ederek caminin çökmesini engellemiştir. Caminin Güneyinde Kütahya ve İznik çinileri ile kaplı bir kütüphane vardır ve içinde çok değerli el yazması eserler vardır. Duvardaki ayetler 4. Murat tarafından yaptırılmıştır. Birçok Osmanlı padişahı zamanında tadilat yapılmıştır. Peygamber efendimiz ve 4 halifenin isminin yazılı olduğu hatlar Abdülmecid Han zamanında yapılmıştır. Bahçesinde ki mezarlığa inşa edilen ilk türbe 2. Selim’e aittir. Ayasofya tüm Osmanlı padişahları tarafından büyük bir ilgi gördü. Tüm padişahların devrinde Osmanlı izlerini taşıyan eserler ile donatıldı. Günümüzde her iki dininde eserlerinin ortak görüldüğü muhteşem bir şaheser oldu.

Atatürk Dönemi Ayasofya

Kurtuluş savaşından sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde cami olarak kullanılan Ayasofya müzeye çevrilmiştir. Ayasofya’nın figürlerini ortaya çıkarması için Amerikan Bizans Enstitüsü işe başlamıştır. Kubbedeki ve içinde ki mozaiklerin bir kısmı kopya edilerek ortaya çıkarılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmıştır.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format