Bazı durak noktalarına direkt olarak uçamayan hava alanları ya da hava limanları, aktarmalı yolculuklar hakkında yolculuk yapacak olan müşterilerinin bir hayli kafasını karıştırıyor. Ancak bu kafa karışıklığı önlemek adına uçuş gerçekleştirecek yolcular ufak tefek önlemler alarak ve bir takım detaylar hakkında önceden bilgi sahibi olarak yolculuk sürecini eğlenceli bir hale getirebiliyor.

Aktarmalı Uçuş Nedir?

Aktarmalı uçuş, farklı iki destinasyon arasında doğrudan uçuş imkânı sağlamayan hava limanlarının uçuş yapacak yolcularının aktarmalı olarak gideceği yere ulaştırılmasında geçen süreç olarak tanımlayabiliriz. Dolayısıyla aktarmalı uçuşlar, direk uçuşların aksine doğrudan yapılmaz. Diğer bir yandan aktarmalı uçuşlarda mutlaka bagajınızın niteliğine dair gerekli bilgileri ilgili kişilerle paylaşarak bavul ve valizlerinizin diğer uçağa aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Hangi Durumlarda Aktarmalı Uçulur?

Aktarmalı uçuşlar, genel olarak yolculuk maliyetini ucuza getirmek isteyen bireylerin tercih ettiği bir yoldur. Bu tip durumlarda olan yolcular aktarmalı olarak seyahat gerçekleştiriyorlar. Diğer bir yandan direk uçuş gerçekleştiren uçakların elde olmayan sebeplerden dolayı rötar yapması sonucu yolcular aktarmalı uçuş gerçekleştirmek durumunda kalıyorlar.

Aktarmalı Uçuşlarda Sık Karşılaşılan Problemler

A- Bagaj Hakkında Görevliye Yanlış Bilgi Verme

Aktarmalı bir uçuş gerçekleştirecek yolcuların karşılaştığı en büyük problemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz bagaj bilgilerini ilgili görevliye iletirken ki yanlış ve hatalı bilgi verme sorunsalıdır. Böyle bir durumda bilgi paylaşımında yapılacak olan bir hata ya da yanlışlık bagajınızın başka bir uçağa gitmesine neden olabilir. Bu sebeple mutlaka verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmanız konusunda hassasiyet gösteriniz. Aksi takdirde yolcular istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor. Oluşan bu durum aktarmalı uçuş gerçekleştirecek yolcularda ister istemez bir tedirginlik hissiyatı yaratıyor ve yolcuları yolunda gitmeyen bir yolculuk yapıyor hissine ya da inancına itiyor. Ancak böyle bir durum mevcut olmaması gerekir. Ufak birkaç önlem almanız dahilinde yapacağınız yolculuğu sıkıntılı, keyif vermeyen bir yolculuğun aksine keyif ve heyecan duyacağınız bir yolculuk haline getirebilirsiniz.

B- Uçağın Rötar Yapması Problemi

Aktarmalı uçuş gerçekleştirecek yolcuların en sık karşılaştığı sorunlardan bir diğeri ise ilk uçuşta uçağın rötar yapıp ikinci aktarma yapılacak uçağın kaçırılması riskidir. Bu durumda yolcuların gerekli önlem ve gerekli bilgiyi görevlilerden alması yolculuğun bir çileye dönülmemesi açısından hayati bir önem taşıyor. Aktarmalı uçuşlar için dikkate değer bir başka konu ise uçuş yapılacak yerin vize ihtiyacını doğru bir şekilde kavramaktan geçiyor. Bu sebeple uçuşu gerçekleştirmeden önce gidilecek olan ülke ile ilgili olarak vize bilgileri muhakkak kontrol edilmeli.

Aktarmalı Uçuşlarla İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

– Bagaj bilgileri ilgili görevliye doğru bir şekilde sunulmalı. Bu sebeple uçuş evraklarınızda bulunan uçuş numarası ve uçak kalkış–iniş zamanlarınızı kontrol edip doğrulatmanızda büyük fayda var.

– Eğer uçağınızın rötar yapma durumu var ise ve bu sizi endişelendirmeye itiyorsa ve böylesi bir hal ile karşı karşıyaysanız uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz hava y2olu şirketini arayarak başınızdan geçen olayları anlatıp mağduriyetinizin giderilmesi için çözüm yolları arayabilirsiniz. Firma yetkilileri de mağduriyetinizi gidermek adına size başka bir uçakta yer ayırabilir. Böylelikle karşılaşmış olduğunuz sıkıntı giderilebilir.

– Aktarma sırasında diğer uçuşa saatlerce vakit var ise bu durum yolcular açısından sıkıcı bir durum olabiliyor. Böyle bir durumda, bulunmuş olduğunuz hava limanının faaliyet göstermiş olduğu şehri keşfetmek sizin için en doğru seçenek olabiliyor.

– Eğer ki diğer uçuşu bekleme süreniz oldukça kısaysa yapmanız gereken ilk iş bagajınızı yolculuk gerçekleştireceğiniz aktarma uçuşuna bağlamanız. Hemen ardından ise dilerseniz hava limanında dinlenebilir dilerseniz de bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Otobüs bileti ve uçak bileti satın almak için hizlibilet.com’a üye olmanıza gerek yok.


Beğendiysen Akradaşlarınla Paylaş

0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir